Bez kategoriiPaństwoPolitykaPolska

Islandzki polityk zażartował z Polaków. Ambasada: “To mowa nienawiści”

Islandzki polityk Partii Ludowej Eyjolfur Armannsson zażartował z Polaków podczas programu telewizyjnego. Na dowcip zareagowała polska ambasada, która stwierdziła, że to “mowa nienawiści” i atak ksenofobiczny.

Islandzki polityk wyśmiał Polaków. Zareagowała ambasada

Kandydat Partii Ludowej do wyborów parlamentarnych Eyjolfur Armannsson pojawił się w programie Oddvitaáskorun Vísis. Program jest humorystyczny i pojawiają się w nim politycy z pierwszych stron gazet. Podczas rozmowy, polityk opowiedział żart o Polakach, który nie wszystkim przypadł do gustu. Wszystko dlatego, że miał zabarwienie ksenofobiczne.

Żart brzmiał mniej więcej tak:

Pewnego razu Francuz, Polak i Islandczyk byli na wieży Eiffla w Paryżu. Francuz rzucił rogalika. Polak i Islandczyk zapytali: Dlaczego wyrzucasz rogalika? Francuz powiedział, że we Francji jest dużo rogalików. Polak rzucił kiełbasę. Francuz i Islandczyk zapytali, dlaczego rzucasz kiełbasą? Polak odpowiedział, że w Polsce jest dużo kiełbasy. Islandczyk zrzucił Polaka. Francuz zapytał, dlaczego wyrzuciłeś Polaka? Islandczyk odpowiada: na Islandii jest wielu Polaków.

Polacy nie tylko są ekspertami w laniu betonu. Znamy się też na asfalcie

Do sprawy odniósł się Aleksander Witold Bogdański, prezes Islandzkiego Towarzystwa Polskiego:

Żart, jeśli nazwać można to żartem, jest kompletnie niesmaczny. Oczywiście ludzie muszą kontrolować to, co mówią, szczególnie gdy wybory są tak blisko. Wydaje się więc, że Partia Ludowa będzie miała trudne zadanie zyskania poparcia wśród Polaków na Islandii w nadchodzących wyborach. Komentarze mówią same siebie i nie trzeba dodawać nic więcej.

Dodatkowo, jak przyznaje portal Visir Partia Ludowa może mieć teraz duży problem, aby zachęcić mieszkających w Islandii Polaków do oddania głosu na swojego kandydata. Jakby tego było mało, Ambasador RP w Reykjaviku Gerard Pokruszyński przekazał, że wypowiedź Armannssona ma znamiona ksenofobiczne i nie powinna mieć miejsca.

W Islandii mieszka 20 tysięcy Polaków, którzy stanowią największą grupę migrantów w kraju. Ich liczbę w społeczeństwie szacuje się na około 8%.

Źródło: Gazeta.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close