Business lifestyleGospodarkaRynek pracyŚwiatTransportTurystyka

EasyJet odrzuca ofertę przejęcia i stara się zebrać więcej pieniędzy

EasyJet odrzuca ofertę przejęcia

EasyJet odrzucił podejście do przejęcia i ogłosił plany pozyskania 1,2 miliarda funtów od akcjonariuszy, aby pomóc w wyjściu z kryzysu pandemicznego. Linia lotnicza poinformowała, że ​​niezamówiona oferta zaniżyła wartość firmy, a anonimowy konkurent nie był już zainteresowany. Bloomberg poinformował, że oferent był rywalem Wizz Air, chociaż odmówił komentarza. Przewoźnik stracił ponad 2 miliardy funtów, ponieważ wiele lotów zostało uziemionych podczas kryzysu koronawirusowego.

Szef EasyJet powiedział, że zbieranie funduszy pozwoliłoby firmie „przyśpieszyć plan naprawczy po Covid-19”. Przewoźnik zebrał już fundusze awaryjne podczas kryzysu, ponieważ został dotknięty ograniczeniami podróży związanymi z Covid. Firma powiedziała w czwartek, że jest „dobrze przygotowana do wyjścia z pandemii”, ale dodatkowa gotówka zapewniłaby bufor, gdyby dalsze blokady związane z koronawirusem opóźniły powrót linii lotniczej na rynek.

Dyrektor generalny EasyJet, Johan Lundgren, opowiedział się za zmniejszeniem kosztów testów Covid wymaganych w podróży, aby klienci mogli ponownie dokonywać rezerwacji, a przemysł lotniczy stanął na nogi. W czwartek powiedział, że środki zebrane ze sprzedaży akcji wzmocnią bilans linii lotniczej. Dodał, że będzie to również pozycjonować firmę do wzrostu, ponieważ przemysł lotniczy w Europie wyłania się z pandemii, i dodał, że linia lotnicza odnotowała gwałtowny wzrost popytu wśród klientów, gdy ograniczenia zostały zniesione.

Patrząc w przyszłość, firma planuje latać na poziomie 57% swoich zdolności przewozowych w 2019 r. między lipcem a wrześniem, „z ciągłym naciskiem na rentowne latanie”. Dyrektor generalny EasyJet powiedział również, że spróbuje zwiększyć sprzedaż poprzez wprowadzenie nowych produktów, takich jak EasyJet Holidays, a także taryfę „standard plus”.

Linia lotnicza jest w trakcie ogromnego programu redukcji kosztów, który ma przynieść około 500 milionów funtów oszczędności w roku finansowym do 30 września. Mimo to przewoźnik podjął decyzję o rozpatrzeniu i odrzuceniu podejścia do przejęcia od nienazwanego potencjalnego nabywcy. Zarząd stwierdził, że oferta wszystkich akcji „fundamentalnie zaniżyła” firmę i była „wysoce warunkowa”.

Wprowadzenie Bitcoina w Salwadorze skończyło się zamieszkami

EasyJet ma długoterminowy plan

Akcje EasyJet spadły w pierwszych obrotach na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych po tych wiadomościach o prawie 8% do 728 pensów. Jednak Laura Hoy, analityk akcyjny w Hargreaves Lansdown, powiedziała, że dla przewoźnika ,,istnieją potencjalne korzyści do rozważenia”.

Starsi przewoźnicy mogą w nieskończoność ograniczać niektóre ze swoich tras, pozostawiając miejsce dla EasyJet na zwiększenie swojej obecności na głównych lotniskach.

– stwierdziła i dodała, że ​​chociaż decyzja była „ryzykowna”, to może się opłacić, jeśli EasyJet będzie w stanie rozszerzyć swoją obecność na bardziej opłacalne trasy podróży.

Wszyscy szefowie linii lotniczych od początku pandemii martwili się o jeden problem – czy mają wystarczające rezerwy finansowe, aby przeprowadzić je do momentu, gdy pasażerowie w końcu wrócą. Odpowiedź na to pytanie była prawie niemożliwa, ponieważ nikt nie wiedział, jak długo potrwa pandemia.

EasyJet nie chodzi tylko o odrobienie strat poniesionych w minionym roku, a również, jak mówi firma, o pozycjonowanie, aby wykorzystać to, co według niej będzie wstrząsem dla branży lotniczej w nadchodzących miesiącach. Chce mieć wystarczającą siłę ognia, aby skorzystać z „szeregu długoterminowych możliwości strategicznych i inwestycyjnych”, których oczekuje. Upubliczniając podejście, firma wysyła zaszyfrowaną wiadomość do inwestorów miejskich.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close