PaństwoPolitykaPrawoRynek pracyŚwiatZdrowie i medycyna

Biden wymaga obowiązku szczepień dla milionów pracowników w USA

Biden zmienia prawo dotyczące szczepień

Prezydent USA Joe Biden ogłosił wprowadzenie nowych środków przeciwko Covid-19, które wymagają od pracowników dużych firm szczepienia lub cotygodniowego testowania. Środki obejmują również mandat szczepień dla milionów pracowników rządu federalnego i zostają ogłoszone, gdy liczba przypadków zakażeń w kraju rośnie. Szpitale w kilku stanach osiągnęły limit przepustowości w związku z rozpowszechnieniem bardziej przenośnego wariantu Delta.

Tu nie chodzi o wolność ani osobisty wybór, chodzi o ochronę siebie i otaczających Cię osób.

– powiedział prezydent Biden, przedstawiając swój plan w przemówieniu w Białym Domu.

Biden powiedział, że polecił Departamentowi Pracy USA, aby wymagał od wszystkich prywatnych firm zatrudniających co najmniej 100 pracowników, aby zleciły szczepienie lub zażądały od pracowników potwierdzenia negatywnego wyniku testu na koronawirusa co najmniej raz w tygodniu. Dodał, że prawie 17 milionów pracowników służby zdrowia w placówkach otrzymujących świadczenia federalne również stanie przed tymi samymi wymaganiami.

Biden powiedział, że jego nowe plany odnośnie szczepionki nie dotyczyły wolności ani osobistego wyboru, ale właśnie tak niektórzy Amerykanie będą je postrzegać – jako wymuszony wybór między szczepieniem a dalszym zatrudnieniem. I chociaż przepisy najprawdopodobniej zwiększą liczbę zaszczepionych Amerykanów, spowodują również debatę już pełną napięć politycznych.

Plan wywołał natychmiastową reakcję wśród niektórych Republikanów, którzy argumentowali, że rząd nie powinien odgrywać roli w decyzjach zdrowotnych obywateli. Gubernator Południowej Karoliny Henry McMaster powiedział, że „Biden i radykalni Demokraci grają na nosie Konstytucji”. Podczas gdy wielu Amerykanów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, prezydent zrzucił winę za utrzymujące się kryzysy zdrowotne w USA bezpośrednio u stóp 25% niezaszczepionej opinii publicznej i antyszczepionkowych polityków, którzy, jak powiedział, „aktywnie pracują nad osłabieniem walki” z pandemią.

Algorytm Facebook oskarżony o seksizm i dyskryminację kobiet

Biden miał wielkie nadzieje na pokonanie COVID

W lipcu Biden wygłosił optymistyczne przemówienie na temat tego, jak Amerykanie wkrótce ogłoszą swoją „niezależność” od wirusa. Ze względu na wariant Delta, ten dzień niepodległości nie nadszedł. To z kolei odbiło się na amerykańskiej gospodarce i odbiło się na opinii publicznej, która dyskutuje na temat tego, jak prezydent radzi sobie z pandemią.

Plan prezydenta wykorzystuje pełną siłę jego władzy wykonawczej, aby nakazać szczepienia nieszczepionym Amerykanom. Niektóre z jego inicjatyw dotyczą powszechnych obaw Amerykanów, którzy jeszcze nie otrzymali szczepionki – takich jak chęć opuszczenia pracy w celu zaszczepienia lub wyzdrowienia po skutkach ubocznych.

Biden powiedział, że wymagania, aby duże firmy zapewniały pracownikom płatne urlopy w celu zaszczepienia się, zostaną przedstawione w nadchodzących tygodniach przez Administrację Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Firmy, które nie zastosują się do nowych przepisów, mogą zostać obciążone grzywnami w wysokości tysięcy dolarów za każde naruszenie.

Oddzielny mandat federalny, który według Białego Domu będzie miał wpływ na około 2,5 miliona pracowników rządowych, zastępuje wcześniejsze zarządzenie Bidena, które zezwalało pracownikom rządowym na poddawanie się regularnym badaniom, jeśli nie życzą sobie szczepienia. Teraz pracownicy, którzy odmówią szczepionki, mogą zostać zwolnieni.

Pomimo gwałtownego wzrostu napędzanego przez regiony Delta, liczba zgonów w większości miejsc jest nadal niższa od poziomu obserwowanego zeszłej zimy. Jednak niektóre regiony o stosunkowo niskich wskaźnikach szczepień odnotowały ostatnio rekordowo wysoki wskaźnik infekcji. Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), 64% dorosłych Amerykanów jest w pełni zaszczepionych. Ponad 75% otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close