Biznesowi celebryciGospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Król Maroka mianował miliardera Akhannoucha szefem rządu

Król Maroka mianował szefa rządu

Król Maroka Mohammed VI mianował biznesmena Aziza Akhannoucha na kierownictwo nowego rządu po tym, jak jego liberalna partia RNI pokonała długo rządzących islamistów w wyborach parlamentarnych. Król mianował Akhannoucha „szefem rządu i zlecił mu utworzenie nowego rządu”, po środowych sondażach, podało w piątek oświadczenie pałacu.

RNI zdobył 102 z 395 mandatów w parlamencie, pokonując umiarkowanych islamistów PJD, którzy kierowali koalicją rządzącą przez dekadę, ale zdobyli zaledwie 13 mandatów, wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Akhannouch okrzyknął wyniki jako „zwycięstwo demokracji”.

Biznesmen miliarder – wart 2 miliardy dolarów według Forbesa – przewodzi RNI od 2016 roku. Jego partia jest uważana za bliska pałacu i była częścią wszystkich rządów koalicyjnych przez ostatnie 23 lata, z wyjątkiem krótkiego okresu między 2012 a 2013 rokiem. Po wygranej Akhannouch zobowiązał się do poprawy warunków życia mieszkańców Maroka, gdzie pandemia zaostrzyła głęboko zakorzenione nierówności społeczne.

Głównym zobowiązaniem partii jest poważna praca tak długo, jak długo cieszymy się zaufaniem obywateli, poprawa ich codziennego życia, realizacja ich aspiracji i odzyskanie zaufania do ich przedstawicieli.

– powiedział.

Gospodarka w Maroku skurczyła się o 7,1% w 2020 roku, a wskaźnik ubóstwa wzrósł do 11,7% podczas blokady, podał w kwietniu marokański instytut statystyczny. Niedawny przegląd ordynacji wyborczej oznaczał, że po raz pierwszy 18 milionów wyborców Maroka oddało głos w wyborach parlamentarnych i lokalnych tego samego dnia, co miało na celu zwiększenie frekwencji wyborczej.

Apple otrzymał poważny cios w procesie przeciwko Epic Games

Król Maroka i tak podejmuje najważniejsze decyzje

Partia Akhannoucha zajęła również pierwsze miejsce w wyborach samorządowych, zdobywając 9995 z 31 503 mandatów, a w sondażu regionalnym 196 z 678 miejsc. Akhannouch powiedział, że jest gotowy do rozpoczęcia negocjacji w celu utworzenia rządu koalicyjnego.

Najważniejsze jest posiadanie spójnej i zjednoczonej większości.

– powiedział w telewizyjnym wystąpieniu w piątek wieczorem.

W marokańskiej monarchii konstytucyjnej, nową administrację musi zatwierdzić król Maroka, który zastrzega sobie prawo weta. Akhannouch będzie prawdopodobnie czerpał z głównej opozycji, PAM – założonej przez wpływowego królewskiego doradcę – która zajęła drugie miejsce w wyborach parlamentarnych z 86 mandatami, a także konserwatywnej partii Istiqlal, która zdobyła 81 mandatów. Nie przewiduje się jednak, że w gabinecie rządowym znajdzie się PJD, który zapowiedział przejście na „naturalną” pozycję opozycji.

Dostając się do władzy w wyniku powstań w 2011 roku na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, PJD miała nadzieję na zdobycie trzeciej kadencji na czele koalicji rządzącej. Pomimo zmiany warty, zmiany polityki są mało prawdopodobne, ponieważ główne decyzje w Maroku wciąż podejmuje król Maroka Mohammed VI. Przywódca najdłużej urzędującej dynastii świata arabskiego ogłosił już kartę „nowego modelu rozwoju” z „nową generację reform i projektów” w nadchodzących latach, z udziałem partii politycznych. Główne cele planu obejmują zmniejszenie luki majątkowej Maroka i podwojenie produkcji gospodarczej na mieszkańca do 2035 r.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close