NaukaPaństwoPolskaPrawoRolnictwoŚwiat

Unia Europejska zezwoliła na karmienie świń i kurczaków robakami

Unia Europejska zezwoliła na pasze z owadów

Europejscy rolnicy mogą teraz karmić kurczaki i świnie owadami, co stanowi istotny impuls dla rodzącego się przemysłu owadów, który staje się bardziej zrównoważonym źródłem białka. Unia Europejska zezwala na stosowanie białka owadziego w paszach dla drobiu i świń. Przepisy weszły w życie w tym tygodniu i rozszerzyły obecność owadów na rynku europejskim.

Przemysł rybny już teraz opiera się na paszy z owadów, podczas gdy blok 27 narodów pozwala na sprzedaż mącznika do spożycia przez ludzi. Unijny organ nadzorujący bezpieczeństwo żywności orzekł do tej pory, że owady takie jak mączniki, świerszcze i szarańcza są bezpieczne do spożycia.

Karmienie zwierząt gospodarskich robakami do tej pory wykazało największy potencjał handlowy. Dzięki temu, że Unia Europejska dopuściła karmienie zwierząt białkiem owadów, według szacunków Rabobank, rynek pasz z owadów może osiągnąć wielkość 500 000 ton do 2030 roku.

Francja: Antykoncepcja będzie bezpłatna dla kobiet do 25 roku życia

Czy Wielka Brytania pójdzie tą samą drogą?

Unia Europejska oczywiście nie zatwierdziła jednak stosowania takich pasz w Wielkiej Brytanii. Z powodu Brexitu, władze kraju muszą zająć się tą kwestią na własną rękę. Według raportu WWF białko owadzie w paszy dla zwierząt może zastąpić 20% spożycia soi w Wielkiej Brytanii do 2050 roku. Badanie wykazało również, że prawie połowa zapotrzebowania na białko może zostać zaspokojona przez brytyjskich producentów.

Od 18 miesięcy patrzymy na białko owadzie jako alternatywę dla soi. Zawsze myśleliśmy, że ma ogromny potencjał, ale zdziwienie, że będzie w stanie zmniejszyć nawet o jedną piątą naszego importu soi, było ogromne.

‒ powiedziała Mollie Gupta, menedżer ds. surowców leśnych WWF.

Wykorzystanie tego potencjału będzie wymagało przezwyciężenia poważnych przeszkód, z których najważniejsza jest legislacja. Istnieje obciążenie prawne, ponieważ przepisy dotyczące pasz dla zwierząt wpływają na to, czym mogą być karmione. Białko owadzie jest ograniczone do stosowania w karmach dla zwierząt domowych i paszach wodnych, gdzie konkuruje głównie z mączką rybną, innym niezrównoważonym źródłem białka.

Od dawna mówi się o owadach jako o bardziej zrównoważonym zamienniku roślin uprawnych, takich jak soja w paszy dla zwierząt, której produkcja została powiązana z wylesianiem w miejscach takich jak Amazonia. Zwolennicy argumentują, że owady mogą wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym i ograniczać marnowanie żywności. Czy Wielka Brytania pójdzie tą samą drogą co Unia Europejska?

Źródło: Bloomberg, Ekologia

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close