Biznesowi celebryciPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Brytyjski gigant tytoniowy wynegocjował łapówkę dla prezydenta Zimbabwe

BAT przekupiło prezydenta Zimbabwe?

Dochodzenie BBC Panorama wykazało dowody sugerujące, że jedna z największych brytyjskich firm dała łapówkę byłemu przywódcy Zimbabwe, Robertowi Mugabe. Dokumenty pokazują, że British American Tobacco (BAT) było zaangażowane w negocjacje, aby zapłacić od 300 000 do 500 000 dolarów partii Zanu-PF Mugabe w 2013 roku. Dokumenty ujawniają również, że BAT płaciła łapówki w RPA i wykorzystywała nielegalną inwigilację do wyrządzania szkody rywalom. BAT twierdzi z kolei, że zobowiązuje się do przestrzegania najwyższych standardów postępowania korporacyjnego.

We wspólnym śledztwie z Biurem Dziennikarstwa Śledczego i Uniwersytetem w Bath, Panorama uzyskała tysiące dokumentów, które wyciekły. Pokazują, jak BAT sfinansowała sieć prawie 200 tajnych informatorów w południowej Afryce. Większość tych prac została zlecona prywatnej firmie ochroniarskiej w RPA o nazwie Forensic Security Services (FSS).

FSS oficjalnie otrzymało zadanie walki z czarnorynkowym handlem papierosami, jednak byli pracownicy powiedzieli, że złamali prawo, aby sabotować rywali BAT. Z wewnętrznych dokumentów wynika, że ​​w jednej operacji personel FSS został poinstruowany, aby zamknąć trzy fabryki papierosów prowadzone przez konkurentów BAT w Zimbabwe. FSS zapłacił lokalnej firmie za prowadzenie obserwacji fabryki tytoniu w Savanna w 2012 roku, ale firma została złapana. Trzech jej dyrektorów zostało oskarżonych w związku z nielegalną inwigilacją. Aresztowania skłoniły ówczesnego prezydenta Roberta Mugabe do wygłoszenia przemówienia potępiającego działania mężczyzn i podejrzenia o udział BAT.

Jednak Panorama odkryła, że wykonawcy pracujący w imieniu BAT rozmawiali z urzędnikami Zimbabwe. Człowiek, który został wysłany w celu negocjowania układu, który chce pozostać anonimowy, powiedział Panoramie, że przekupił kilku urzędników państwowych, aby zapewnić spotkanie w celu omówienia sprawy mężczyzn. Dokumenty potwierdzają, że mężczyzna otrzymał równowartość 12 000 dolarów w lokalnej walucie. Sugerują też, że pieniądze na łapówki przekazała BAT.

Dzięki tej łapówce Mugabe mógłby wrócić na stanowisko prezydenta. Kwota darowizny musiałaby wynosić od 300 000 do 500 000 dolarów dla Zanu PF.

– napisano.

Wielka Brytania odrzuca umowę szczepionkową z firmą Valneva

To nie pierwsze oskarżenia

Z dokumentów nie wynika, czy łapówka została ostatecznie zapłacona, ale Panorama rozmawiała z trzema źródłami, które potwierdziły, że BAT znała warunki oferowanej umowy. W ciągu kilku dni od złożenia oferty wszyscy trzej dyrektorzy byli wolni.

BAT odmówił odpowiedzi na pytania Panoramy dotyczące płatności w Zimbabwe, ale nie zaprzeczył wypłacenia łapówki Robertowi Mugabe. Płacenie łapówek przez brytyjską firmę jest niezgodne z prawem Wielkiej Brytanii, bez względu na to, gdzie płatność ma miejsce. FSS pracował dla BAT w Afryce Południowej w latach 2000-2016.

Dowody zdecydowanie sugerują, że pracownicy przekupili celników i funkcjonariuszy policji oraz, że BAT zabezpieczyła dostęp do informacji z sieci kamer policyjnych, które były wykorzystywane do szpiegowania rywali. FSS podsłuchiwał telefony konkurentów BAT, umieszczał urządzenia śledzące w ich pojazdach dostawczych i przekupywał personel, aby przekazywał informacje.

Dokumenty pokazują, że starsi pracownicy londyńskiej centrali BAT osobiście rekrutowali i opłacali niektórych informatorów pracujących w fabrykach konkurentów w Zimbabwe. Pracownicy BAT ładowali również gotówkę na karty walutowe w Londynie, aby informatorzy mogli następnie anonimowo wypłacić pieniądze w RPA. Jest to system płatności wykorzystywany czasami przez zorganizowane grupy przestępcze w celu uniknięcia wykrycia.

To nie pierwszy raz, kiedy BAT została oskarżona o przekupstwo. W 2015 roku Panorama odkryła, że ​​firma potajemnie płaciła politykom i urzędnikom państwowym w krajach Afryki Wschodniej za podważanie środków antynikotynowych. Rewelacje skłoniły brytyjskie Biuro ds. Poważnych Nadużyć Finansowych (SFO) do pięcioletniego dochodzenia. Na początku tego roku stwierdził, że nie ma wystarczających dowodów do ścigania giganta tytoniowego.

37-letnie rządy prezydenta Zimbabwe zostały zabezpieczone wyborami, w których pojawiły się oskarżenia o oszustwa i przemoc. Został usunięty ze stanowiska w 2017 roku i zmarł w 2019 roku. Rządząca partia Zanu PF jest teraz pod nowym kierownictwem.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close