GospodarkaNaukaPaństwoPolitykaŚwiatZdrowie i medycyna

Wielka Brytania odrzuca umowę szczepionkową z firmą Valneva

Brytyjski rząd nie chce szczepionek Valneva?

Francuski producent szczepionek Valneva twierdzi, że rząd Wielkiej Brytanii zerwał umowę na szczepionkę Covid-19. Wielka Brytania miała zamówionych około 100 milionów dawek, po tym jak w lutym zwiększyła swoją prośbę o 40 milionów. Firma poinformowała w oświadczeniu, że rząd Wielkiej Brytanii zawiadomił o zarzutach naruszenia umowy, czemu ta „usilnie zaprzecza”. W oświadczeniu na swojej stronie internetowej Valneva powiedziała:

Valneva SE, firma zajmująca się szczepionkami specjalistycznymi, ogłosiła dziś, że otrzymała od rządu Wielkiej Brytanii (HMG) wypowiedzenie umowy o dostawę dla kandydata na szczepionkę Covid-19, VLA2001. Kontrakt daje HMG prawo do wypowiedzenia. HMG twierdziło, że firma naruszyła swoje zobowiązania wynikające z umowy dostawy, ale firma usilnie temu zaprzecza.

Firma poinformowała w poniedziałek, że wyniki badań fazy trzeciej mają pojawić się jeszcze w tym roku. Chociaż organy regulacyjne muszą być usatysfakcjonowane przed wprowadzeniem na rynek jakiejkolwiek szczepionki, produkcja w zakładzie w West Lothian w Szkocji już się rozpoczęła. Zakład w Szkocji zatrudnia około 250 osób, w tym naukowców i techników laboratoryjnych.

Valneva pracowała niestrudzenie i dokładając wszelkich starań, nad współpracą z HMG, w tym inwestowaniem znacznych zasobów i wysiłków, aby odpowiedzieć na prośby HMG dotyczące szczepionek pochodnych.

– przekazała firma.

Spot kampanii #SzczepimySię z Cezarym Pazurą kosztował krocie!

Valneva już rozpoczęła produkcję

Firma ma nadzieję, że w zależności od wyników ciągłych badań i podpisania przez brytyjską Agencję ds. Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), wstępne zatwierdzenie może zostać wydane w 2021 r. Oczekuje się, że szczepionka będzie podana w dwóch dawkach i zawiera martwą wersję koronawirusa, który nie może wywoływać choroby, ale powinien nauczyć układ odpornościowy organizmu, jak z nim walczyć.

Jednak biorąc pod uwagę, że preparat nie został jeszcze zatwierdzony do użytku przez brytyjskie organy regulacyjne, nie wpłynie to na obecne wprowadzanie szczepień. W rozmowie z BBC Radio Good Morning Scotland, szkocki sekretarz zdrowia Humza Yousaf powiedział:

Mamy wystarczająco dużo zapasów nawet na program przypominający.

Yousaf powiedział, że chociaż ogłoszenie to będzie dużym ciosem dla zakładu Livingston, porozmawia z Valneva, aby omówić jej przyszłość. Szkocki minister zdrowia dodał, że czeka na dalsze informacje od rządu Wielkiej Brytanii w sprawie rzekomego niewywiązania się Valnevy z warunków kontraktu.

Posłanka SNP Hannah Bardell, której okręg wyborczy obejmuje fabrykę Valneva, powiedziała, że ​​jest „niesamowicie rozczarowana” tymi wiadomościami. Obiecała, że ​​będzie “pracować z Valnevą – która niestrudzenie pracowała nad tą szczepionką – i pilnie poruszy tę kwestię z rządem Wielkiej Brytanii”.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close