BudownictwoGospodarkaInwestycjeNieruchomościPaństwoPolska

Budowa domu bez formalności do 70 m2 może skończyć się więzieniem

Sztandarowy pomysł "Nowego Ładu", to bat na przedsiębiorców.

Nowy Ład jest promowany przez rząd PiS jako najlepszy program gospodarczy od lat. Problem jedynie w tym, że większość pomysłów to wydmuszka. Udowadnia to sztandarowy projekt budowy domu bez formalności do 70 m2, który może okazać się najgorszym z nich. Wszystko przez ryzyko, jakie stawia przed inwestorami, którzy mogą przez niego trafić nawet na osiem lat do więzienia.

Budowa domu bez formalności do 70 m2 to ogromne ryzyko dla inwestorów

Nic tak nie pobudza wyobraźni, jak dobra inwestycja, która przyniesie nam korzyści na lata. Wie to zarówno przedsiębiorca, jak i zwykły bezrobotny. Niemniej jednak rząd PiS niczym wielki pan i władca pragnie mieć nad wszystkim kkontrolę — nawet nad inwestycjami obywateli.

Mimo że Nowy Ład obiecywał uproszczenie biurokracji i formalności z domami do 70 m2, to i tak musiał pojawić się haczyk. Jak informuje Rzeczpospolita, nawet 8 lat więzienia może grozić osobom, które wybudują takie domki, ale “nie dla swoich celów mieszkaniowych”. Domy do takiego metrażu bez pozwolenia będzie można wybudować zatem tylko i wyłącznie, jeśli samemu w nim się zamieszka. To te tak zwane “własne cele mieszkaniowe”, które chodzą po głowie ustawodawcom.

Poranne Plotki Biznesowe: Nadchodzą podwyżki podatków, z czegoś trzeba opłacić Nowy Ład

Dlatego jeśli chcielibyście taki domek wynająć – to nic z tego – traficie do lochów, bo państwo wie lepiej, co możecie zrobić ze swoją inwestycją. Jak za starych, “dobrych” czasów Gierka i Gomułki, kiedy obywatel był tylko własnością państwa.

Co ciekawe, od każdej osoby, która będzie budowała taki dom bez formalności do 70 m2, będzie wymagana podpisana deklaracja. Dokument będzie składany pod groźbą odpowiedzialności karnej, stąd kara ośmiu lat pozbawienia wolności. A czego będzie dotyczył? Że inwestor będzie wykorzystywał dom tylko dla celów prywatnych.

Budowa domu bez formalności do 70 m2: prawnicy nie mają dobrej nowiny

Jak uważa adwokat Zbigniew Krüger, karnista:

To kolejny przykład złej legislacji. Co w sytuacji, gdy inwestor z powodu problemów z obsługą kredytu lub innych czynników niezależnych od niego będzie musiał sprzedać nieruchomość przed zakończeniem budowy?

Z kolei adwokat Jerzy Naumann twierdzi, że:

Zastraszanie, grożenie karalnością jest najgorszym z możliwych kanałów komunikowania się władzy z obywatelami.

Jak wynika z projektu przyjętego przez Radę Ministrów, budowa domu do 70 m2 będzie bardzo uproszczona. Czyli — bez pozwolenia na budowę, bez kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Mają być wolnostojące i nie mieć więcej niż dwóch kondygnacji. Problem tylko w tym, że przez obecne przepisy jedynie ryzykanci będą chcieli wybudować taki budynek.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close