Business lifestyleDoradztwo biznesoweGospodarkaHandelNaukaPrzemysłŚwiatZdrowie i medycyna

Producent Marlboro przejmuje brytyjską firmę produkującą inhalatory

Producent Marlboro przejmuje Vecturę

Producent papierosów Marlboro, Philip Morris International (PMI) przypieczętował swoją ofertę o wartości 1 miliarda funtów na zakup brytyjskiej firmy inhalacyjnej Vectura. PMI podał, że jego ofertę popierają obecnie właściciele prawie trzech czwartych akcji Vectury – ponad 50% potrzebnych do przeprowadzenia przejęcia. Vectura produkuje leki wziewne i urządzenia do leczenia chorób układu oddechowego, takich jak astma. Dziesiątki grup zajmujących się zdrowiem nakłaniały Vecturę do odrzucenia oferty firmy.

W oświadczeniu dyrektor generalny PMI, Jacek Olczak, powiedział:

Osiągnęliśmy ważny kamień milowy w naszym przejęciu Vectury i cieszymy się, że zabezpieczyliśmy ponad 74% akcji spółki, czyli ponad 50% wymaganych do złożenia naszej oferty.

Olczak dodał, że był “podekscytowany” rozszerzeniem oferty firmy poza papierosy i vape pen, oraz współpracą z naukowcami Vectury. Producent Marlboro zapowiedział niedawno, że może przestać sprzedawać papierosy w Wielkiej Brytanii za 10 lat, ponieważ koncentruje się na alternatywach, takich jak podgrzewany tytoń. Firma twierdzi, że od 2008 roku zainwestowała ponad 8 miliardów dolarów w rozwój produktów bezdymnych.

Konopie i e-papierosy CBD to przyszłość firm tytoniowych

Przejęcie budzi kontrowersje

Niemniej jednak umowa budzi kontrowersje, a organizacje charytatywne i medyczne ostrzegają brytyjską firmę Vectura przed „wyprzedaniem”. Ponad 20 organizacji z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Europy napisało do kierownictwa firmy Vectura, wzywając ją do ponownego rozważenia przejęcia przez producenta Marlboro, z powodów etycznych i praktycznych.

Vectura sprzedała miliony ludzi z chorobami płuc, zamiast tego przedkładała krótkoterminowe zyski finansowe nad długoterminową rentowność Vectury jako firmy.

– powiedziała Sarah Woolnough, dyrektor naczelna Asthma UK i British Lung Foundation.

Dodała, że ​​fakt, iż Vectura będzie teraz własnością firmy tytoniowej, może spowodować „poważne problemy”, takie jak wykluczenie firmy z prób badawczych.

Stwarza to przewrotne zachęty dla PMI do sprzedawania większej liczby szkodliwych produktów, aby mogli ponownie czerpać zyski z leczenia chorób związanych z paleniem.

Woolnough wezwała zarząd do zaprzestania realizacji umowy, powołując się na jego zaangażowanie w Ramową Konwencję Światowej Organizacji Zdrowia o Kontroli Tytoniu. Zarząd Vectury jednogłośnie poparł decyzję o przejęciu przez producenta Marlboro za 1,1 miliarda funtów. Następnie Philip Morris zaczął kupować akcje na wolnym rynku, zabezpieczając w zeszłym miesiącu pakiet 29,9%.

Pozostali akcjonariusze zostali poproszeni o zatwierdzenie transakcji i co do zasady sprzedaż swoich akcji. Aby umowa została sfinalizowana, 50% musiało się zgodzić. Producent Marlboro wzywa teraz pozostałych inwestorów do przyjęcia oferty 1,65 funta za akcję, która przebiła konkurencyjną ofertę amerykańskiej grupy private equity Carlyle. Mają na to czas do 30 września.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close