PaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiatTechnologie

Wielka Brytania, USA i Australia podpisały pakt AUKUS przeciwko Chinom

AUKUS przeciwko Chinom

Wielka Brytania, USA i Australia ogłosiły historyczny pakt bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku, co jest postrzegane jako próba przeciwstawienia się Chinom. Pozwoli to Australii po raz pierwszy zbudować okręty podwodne o napędzie atomowym, wykorzystując technologię dostarczoną przez USA. Jak twierdzą analitycy, pakt AUKUS, który obejmie również sztuczną inteligencję i inne technologie, jest jednym z największych partnerstw w dziedzinie obronności w tym kraju od dziesięcioleci.

Chiny potępiły porozumienie jako „skrajnie nieodpowiedzialne”. Rzecznik MSZ Zhao Lijian powiedział, że AUKUS „poważnie podważa regionalny pokój i stabilność oraz nasila wyścig zbrojeń”. Ambasada Chin w Waszyngtonie oskarżyła te kraje o „mentalność z czasów zimnej wojny i uprzedzenia ideologiczne”. Pakt wywołał również spór z Francją, która straciła teraz umowę z Australią na budowę 12 okrętów podwodnych.

To naprawdę cios w plecy.

– powiedział francuskiemu radiu France Info minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.

Nowe partnerstwo zostało ogłoszone podczas wspólnej wirtualnej konferencji prasowej między prezydentem USA Joe Bidenem, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i jego australijskim odpowiednikiem Scottem Morrisonem. I chociaż o Chinach nie wspomniano bezpośrednio, trzej przywódcy wielokrotnie odwoływali się do regionalnych problemów bezpieczeństwa, które, jak twierdzili, „znacznie wzrosły”. W rozmowie z BBC brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że Chiny „rozpoczęły jedne z największych wydatków wojskowych w historii”.

W ogromnym tempie rozwijają swoją marynarkę wojenną i lotnictwo. Oczywiście są zaangażowane w niektóre sporne obszary. Nasi partnerzy w tych regionach chcą być w stanie utrzymać się na swoim miejscu.

– stwierdził.

W ostatnich latach Pekin był oskarżany o podnoszenie napięć na spornych terytoriach, takich jak Morze Południowochińskie. W czwartek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że pakt AUKUS „zachowa bezpieczeństwo i stabilność na całym świecie” oraz stworzy „setki miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji”. Powiedział również, że relacje z Francją są „solidne jak skała”.

Australijska firma Canva podwaja wartość do 40 miliardów dolarów

AUKUS pogorszy relacje z Francją i Nową Zelandią?

Sojusz AUKUS jest prawdopodobnie najważniejszym układem bezpieczeństwa między trzema narodami od czasów II wojny światowej. Pakt skoncentruje się na zdolnościach wojskowych, oddzielając go od sojuszu Five Eyes, dzielącego się informacjami wywiadowczymi, który obejmuje również Nową Zelandię i Kanadę. Podczas gdy australijskie okręty podwodne są najważniejszą pozycją, AUKUS będzie również obejmować dzielenie się zdolnościami cybernetycznymi i innymi technologiami podwodnymi.

To historyczna szansa dla trzech narodów, mających podobnie myślących sojuszników i partnerów, aby chronić wspólne wartości oraz promować bezpieczeństwo i dobrobyt w regionie Indo-Pacyfiku.

– czytamy we wspólnym oświadczeniu.

To naprawdę pokazuje, że wszystkie trzy narody rysują linię na piasku, aby rozpocząć i przeciwdziałać agresywnym ruchom [Chin – przyp. red.] w regionie Indo-Pacyfiku.

– powiedział Guy Boekenstein z Asia Society Australia.

Kraje zachodnie są nieufne wobec chińskich inwestycji infrastrukturalnych na wyspach Pacyfiku, a także krytykują sankcje handlowe Chin wobec krajów takich jak Australia. Australia w przeszłości utrzymywała dobre stosunki z Chinami, swoim największym partnerem handlowym. Jednak w ostatnich latach stosunki te załamały się z powodu napięć politycznych.

Stany Zjednoczone po raz pierwszy od 50 lat udostępniają swoją technologię okrętów podwodnych. Wcześniej dzielił technologię tylko z Wielką Brytanią. Australia stanie się dopiero siódmym krajem na świecie, który będzie eksploatował okręty podwodne o napędzie atomowym, po USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chinach, Indiach i Rosji. Australia potwierdziła, że ​​nie ma zamiaru pozyskiwać broni jądrowej.

Tymczasem Nowa Zelandia zapowiedziała, że ​​zabroni australijskim okrętom podwodnym przebywania na jej wodach, zgodnie z istniejącą polityką dotyczącą obecności okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​jej naród nie został poproszony o przystąpienie do paktu.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close