GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPrawoPrzemysłŚwiat

Chiny chcą dołączyć do kluczowego paktu handlowego Azji i Pacyfiku

Chiny ubiegają się o przystąpienie do paktu handlowego

Chiny złożyły wniosek o przystąpienie do kluczowego paktu handlowego Azji i Pacyfiku, próbując wzmocnić swoją pozycję w regionie. Ten ruch następuje dzień po ujawnieniu historycznego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa między USA, Wielką Brytanią i Australią.

Chiński minister handlu Wang Wentao powiedział, że Chiny złożyły wniosek o przystąpienie do umowy o wolnym handlu w liście do ministra handlu Nowej Zelandii Damiena O’Connora. Nowa Zelandia działa jako centrum administracyjne paktu. Jak poinformowało chińskie Ministerstwo Handlu, Wang i pan O’Connor przeprowadzili następnie konferencję telefoniczną, aby omówić kolejne kroki po złożeniu wniosku przez Chiny.

Pierwotne Partnerstwo Transpacyficzne (TPP) było promowane przez ówczesnego prezydenta Baracka Obamę jako blok gospodarczy, który miał rzucić wyzwanie rosnącej pozycji Chin w regionie Azji i Pacyfiku. Pakt, który ostatecznie przekształcił się w Kompleksowe i Postępowe Porozumienie o Partnerstwie Transpacyficznym (CPTPP), został stworzony przez Stany Zjednoczone w celu przeciwdziałania wpływom Chin. Jednak były prezydent Donald Trump wyciągnął z niego Stany Zjednoczone w 2017 roku.

Amerykański milioner Robert Durst uznany za winnego morderstwa

Duży impuls dla Chin

Po tym, jak Trump wycofał USA z umowy, Japonia prowadziła negocjacje w celu stworzenia tego, co stało się CPTPP. CPTPP została podpisana w 2018 r. przez 11 krajów, w tym Australię, Kanadę, Chile, Japonię i Nową Zelandię. W czerwcu Wielka Brytania formalnie rozpoczęła negocjacje w sprawie przystąpienia do CPTPP, podczas gdy Tajlandia również zasygnalizowała zainteresowanie przystąpieniem do umowy.

Przystąpienie do CPTPP byłoby znaczącym impulsem dla Chin, zwłaszcza po tym, jak w listopadzie podpisały one inną umowę o wolnym handlu z 14 krajami – nazwaną Regionalnym Kompleksowym Partnerstwem Gospodarczym (RCEP). RCEP jest największym na świecie blokiem handlowym, którego członkami są Korea Południowa, Chiny, Japonia, Australia i Nowa Zelandia.

Ogłoszenie przez Chiny, że oficjalnie złożyły wniosek o przystąpienie do CPTPP, nastąpiło dzień po tym, jak Wielka Brytania, USA i Australia wprowadziły historyczny pakt bezpieczeństwa, co było postrzegane jako próba przeciwdziałania wpływom Pekinu w regionie Azji i Pacyfiku. Tak zwany pakt AUKUS umożliwi Australii po raz pierwszy budowę okrętów podwodnych o napędzie atomowym, z wykorzystaniem technologii dostarczonych przez USA i Wielką Brytanię. Pakt spowodował też napięcie pomiędzy jego stronami oraz Francją.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close