PaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Francja wycofuje ambasadorów z USA i Australii po kłótni o AUKUS

AUKUS zawiódł Francję

Francja powiedziała, że ​​odwołuje swoich ambasadorów w USA i Australii, w proteście przeciwko porozumieniu o bezpieczeństwie, które obejmuje również Wielką Brytanię. Francuski minister spraw zagranicznych powiedział, że „wyjątkowa decyzja” jest uzasadniona „wyjątkową powagą sytuacji”. Sojusz, znany jako AUKUS, zapewni Australii technologię budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Posunięcie to rozgniewało Francję, która zmarnowała wielomiliardową umowę, którą podpisała z Australią.

Umowa AUKUS jest powszechnie postrzegana jako próba przeciwdziałania wpływom Chin na spornym Morzu Południowochińskim. Podpisanie paktu ogłosili w środę prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i jego australijski odpowiednik Scott Morrison. Francja została poinformowana o sojuszu zaledwie kilka godzin przed publicznym ogłoszeniem. W wydanym pod koniec piątku oświadczeniu francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian, który określił pakt jako „cios w plecy” i powiedział, że ambasadorowie zostali odwołani na prośbę prezydenta Emmanuela Macrona.

Umowa stanowi niedopuszczalne zachowanie między sojusznikami i partnerami, których konsekwencje bezpośrednio wpływają na naszą wizję naszych sojuszy, naszych partnerstw i znaczenia Indo-Pacyfiku dla Europy.

– powiedział Le Drian.

Wielka Brytania, USA i Australia podpisały pakt AUKUS przeciwko Chinom

“Cios w plecy”

Urzędnik Białego Domu powiedział, że administracja Bidena żałuje tego posunięcia i w nadchodzących dniach będzie zaangażowana we współpracę z Francją, aby rozwiązać spór. Przemawiając w Waszyngtonie, australijska minister spraw zagranicznych Marise Payne powiedziała, że ​​rozumie „rozczarowanie” we Francji i ma nadzieję, że będzie współpracować z tym krajem, aby upewnić się, że rozumie „wartość, jaką Australia przywiązuje do stosunków dwustronnych”.

Jednak francuscy urzędnicy byli jeszcze bardziej rozwścieczeni, że słyszeli o porozumieniu AUKUS zaledwie kilka godzin przed publicznym ogłoszeniem i że było to częścią nowego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa obejmującego trzy kraje, w tym Wielką Brytanię – co również było całkowitą niespodzianką. Decyzja Francji o odwołaniu ambasadorów jest prawdopodobnie bezprecedensowa.

Kraj jest „najstarszym sojusznikiem” Ameryki, jak zauważył urzędnik Białego Domu. Odwołanie ambasadorów jest bardzo niezwykłe wśród sojuszników i uważa się, że Francja po raz pierwszy odwołała wysłanników z obu krajów. Francuscy dyplomaci w Waszyngtonie odwołali już zaplanowaną na piątek galę z okazji więzów USA i Francji.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close