Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeMarketingMediaPORANNE PLOTKI BIZNESOWETechnologie

Polski start-up DocPlanner (ZnanyLekarz.pl) warty ponad 1 mld dolarów

Platforma usług medycznych DocPlanner, która w Polsce znana jest pod nazwą ZnanyLekarz, została wyceniona przez światowych inwestorów na ponad 1 miliard dolarów. Oznacza to, że jest to pierwszy polski start up ze statusem “jednorożca”, dzięki czemu możliwe, że zwiększy swój zasięg światowy.

DocPlanner, czyli Znanylekarz.pl ze statusem “jednorożca”. Polski start-up warty ponad 1 mld dolarów

DocPlanner SubHoldings to spółka stworzona przez Grzegorza Krysiaka, Jakuba Skoczylasa, Lucjana Samulowskiego oraz Włocha Luca Puccioniego. Firma swoją siedzibę ma w Holandii, a zarządza nią Mariusz Gralewski, który wcześniej zakładał serwis GoldenLine. Obecnie dostępna jest w 15 krajach, a korzysta z niej ponad 65 milionów pacjentów, którzy umawiają nawet 7 milionów wizyt każdego miesiąca.

Informację o uzyskaniu wyceny 1 mld dolarów (3,9 mld złotych) podał portal Unquote specjalizujący się transakcjach na rynkach niepublicznych. Według źródeł spółka została pozytywnie oceniona przez inwestorów pod kątem potencjału zarobków, strategii zarządu, patentów czy posiadanych technologii.

Informacje te potwierdza Puls Biznesu, według którego spółka została wyceniona przez serwis DealRoom na 909 milionów euro (1,07 mld dolarów). Firma została założona w 2011 roku i od początku działalności uzyskała łącznie 126 milionów euro w sześciu rundach inwestycyjnych. Największą kwotę uzyskano w maju 2019 – wówczas zebrano jednorazowo aż 80 mln euro, emitując akcje spółki.

Z kolei jak informuje Business Insider polski oddział firmy, czyli ZnanyLekarz.pl uzyskał w ubiegłym roku 67 mln złotych przychodów. Oznacza to wzrost o 31% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a zysk netto wyniósł 12,7 mln złotych. To z kolei przekłada się na wzrost o ponad 205% w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Lewandowski otwiera nowy biznes w Warszawie

Na czym zarabia DocPlanner, czyli ZnanyLekarz.pl?

W sprawozdaniu finansowym cytowanym przez spółkę czytamy, że:

Podstawowym źródłem przychodów są usługi świadczone na rzecz lekarzy i placówek medycznych poprzez portal internetowy znanylekarz.pl, takie jak: promowanie profilu lekarza wraz z funkcjonalnością umawiania wizyt. Dodatkowo spółka wdrożyła nowe oprogramowanie dla lekarzy w formie SaaS (oprogramowanie jako usługa).

Polski start-up ma swoje siedziby m.in. w Brazylii i Meksyku i obecnie zatrudnia ponad 1000 wyspecjalizowanych pracowników. Szacuje się również, że w Polsce aktywnie korzysta z niego ponad 105 tysięcy lekarzy i lekarek.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close