Biznesowi celebryciMarketingMediaRynek pracySport

Rozkwita firma gościa, który podniósł wynagrodzenia do 70 tys. USD

Sześć lat temu Dan Price, prezes Gravity Payments podniósł wszystkim pracownikom pensje do wysokości 70 tysięcy dolarów rocznie. Mimo początkowych obaw i negatywnych opinii, jego firma staje się coraz rentowniejsza, a stopień rotacji zmniejszył się o ponad połowę. Da się? No jak widać jak najbardziej.

Prezes Dan Price obniżył swoją wypłatę z 1 mln dolarów do 70 tysięcy dolarów, aby dać taką samą wypłatę pracownikom

Jak informuje CBS News prezes Gravity Payments z Seattle Dan Price spotkał się z mieszanymi opiniami, kiedy ogłosił sześć lat temu, że wszyscy jego pracownicy będą zarabiać dwa razy więcej, czyli 70 000 dolarów rocznie. Sam także zredukował swoje zarobki z miliona dolarów rocznie do takiej samej sumy, co reszta pracowników.

Price wyznał wówczas, że jego strategia długoterminowa ma na celu zwiększenie dochodów, przy jednoczesnym polepszeniu życia swoich pracowników. I trzeba przyznać, że udało mu się to w stu procentach. Co ciekawe prezes wyznał dodatkowo, że “wskaźnik rotacji został zmniejszony o połowę”.

Sama korporacja na co dzień zajmuje się przetwarzaniem kart kredytowych, więc konieczność doświadczonej ekipy jest bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju działalności. Tym bardziej że odsetek specjalistów w tej dziedzinie nie jest wysoki.

Zoom znalazł sposób na niepłacenie podatków. Firma zarobiła miliony dolarów

W rozmowie z CBS News Dan Price wyznał, że od tego czasu “podwoił liczbę pracowników”, a jego firma prosperuje jeszcze lepiej, niż przed podwyżką. Aby zapłacić własne rachunki, Price ograniczył koszta swojego życia, sprzedał drugi dom, którego był właścicielem, i sięgnął do swoich oszczędności.

Najlepsze jest jednak to, że wielu ekspertów finansowi przestrzegało, że decyzja Price’a była dużym ryzykiem. Niektórzy wprost sugerowali, że kierował się emocjami, zamiast rzetelną analizą, a jego firma zbankrutuje. Jak widać — tak się nie stało.

Według Economic Policy Institute, średnie wynagrodzenie CEO jest 320 razy większe niż pensje ich typowych pracowników. Andrew Hafenbrack, profesor zarządzania i organizacji w Foster School of Business na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle uważa, że:

Jest to sprzeczne z oczekiwaniami ludzi i tym, co zazwyczaj widzimy w korporacjach i firmach. To pokazuje, że nie jest to jedyny sposób, aby firma odnosiła sukcesy i przynosiła zyski. Czy płacisz tyle, ile ci ujdzie na sucho? Czy też płacisz to, co uważasz za idealne, rozsądne lub sprawiedliwe?

Prezes Dan Price z Gravity Payments przekonuje, że jego plan zadziałał

Tymczasem sam Dan Price przekonuje, że jego strategia nie tylko działa, ale również przynosi ogromne zyski firmie:

[…] mam wrażenie, że krzyczałem ‘To działa, to działa, każdy powinien to zrobić!’, ale żadna firm nie podążyła za tym przykładem. Wszystko dlatego, że system ceni posiadanie najwyższego zwrotu przy najniższym ryzyku i najmniejszym nakładzie pracy.

Źródło: Medium

Price uważa również, że dzięki zainwestowaniu w kapitał ludzki, mógł liczyć na ogromną lojalność pracowników. Przykładem jest kryzys związany z pandemią. Jak wskazuje CBS News, firma ucierpiała podczas pandemii COVID-19, tracąc 55% swojej działalności w marcu 2020 roku.

W pewnym momencie Price uznał, że Gravity jest tylko cztery miesiące od upadku, ale firma odbiła się od dna po tym, jak jej pracownicy dobrowolnie przyjęli tymczasową obniżkę wynagrodzenia.

Biden chce podnieść podatki nie tylko w USA, ale… na całym świecie

Wielu pracowników dobrowolnie zredukowało swoje wynagrodzenia do 40 tysięcy dolarów rocznie. Niemniej jednak szybko po tym, jak firma stanęła na nogi — pracownicy odzyskali zredukowane pieniądze. Z kolei firma przetrwała kryzys i od jakiegoś czasu ponownie notuje zyski.

Dan Price przekonuje, że jego strategia może zwiększyć dochody firmy

Tymczasem wiara w swoich pracowników i strategia bardzo się opłaciła na dłuższą metę. Aby odwdzięczyć się za ciężką pracę i marzenia, pracownicy sprawili prezesowi nowy samochód. I to, jak wskazuje Price, jest dla niego największą nagrodą za włożony trud:

Moi pracownicy zrobili dla mnie o wiele więcej, niż ja mógłbym kiedykolwiek zrobić dla nich. Więc fakt, że chcieli mi sprawić taki nierealny, niesamowity prezent, jest dość wyjątkowy. Nie wiem, czy potrafię to wyrazić słowami.

I mimo że Dan Price ze swoją wcześniejszą wypłatą mógłby sobie na to pozwolić, to jak przyznaje bezpośrednio — teraz jest o wiele szczęśliwszy.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close