InwestycjeNaukaPaństwoŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Szybki internet za pośrednictwem wiązek światła w powietrzu

Szybki internet dzięki projektowi Taara

Nowatorski sposób dostarczania szybkiego Internetu za pomocą wiązek światła w powietrzu z powodzeniem przesłał dane przez rzekę Kongo. Oznacza to, że obywatele Brazzaville i Kinszasy mogliby uzyskać tańszy i szybki internet szerokopasmowy. Project Taara jest jednym z tak zwanych pomysłów Moonshot firmy Alphabet X (dawniej Google X). Wyrósł z Project Loon, szerokopasmowego projektu wykorzystującego balony w stratosferze, który jednak został zamknięty.

Najnowszy eksperyment oznacza, że ​​”szczególnie uparta luka w łączności” między dwoma afrykańskimi miastami – Brazzaville w Republice Konga i Kinszasą w Demokratycznej Republice Konga – została wypełniona. Miasta są oddalone od siebie o zaledwie trzy mile, ale połączenie ich jest trudne, ponieważ tradycyjny kabel musiałby być poprowadzony wokół rzeki, co powoduje, że ceny łączy szerokopasmowych są pięć razy wyższe. System bezprzewodowej komunikacji optycznej (WOC) dostarczył prawie 700 terabajtów danych w ciągu 20 dni przy 99,9% dostępności.

Chociaż nie spodziewamy się w przyszłości doskonałej niezawodności we wszystkich rodzajach pogody i warunkach, jesteśmy przekonani, że łącza Taara będą nadal zapewniać podobną wydajność i będą odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu szybkiej i przystępnej cenowo łączności dla 17 milionów ludzi mieszkających w tych miastach.

– czytamy na blogu.

Szybki internet to najnowsza iteracja projektu, który rozwijany jest od trzech lat. Alphabet X współpracuje z Econet Group i Liquid Telecom nad wprowadzeniem szybkiego Internetu do Afryki Subsaharyjskiej i rozpoczął komercyjne wdrażanie w Kenii.

Polski start-up DocPlanner (ZnanyLekarz.pl) warty ponad 1 mld dolarów

Nie jest idealnie…

System wykorzystuje bardzo wąskie, niewidoczne wiązki światła, które dostarczają szybki internet, podobnie jak tradycyjny światłowód w ziemi wykorzystuje światło do przenoszenia danych, ale bez osłony kabla. Technologia, znana jako Free Space Optical Communications, wyrosła z eksperymentów, których zespół wcześniej używał do przesyłania laserów między balonami w projekcie Loon, który został zamknięty przez Alphabet w lutym, ponieważ nie był już postrzegany jako opłacalny komercyjnie.

System nie jest idealny, a zespół przyznaje, że nie zapewni pełnej niezawodności w trudnych warunkach, takich jak mgła, zamglenie lub kiedy ptaki przelatują przed sygnałem. Zostało to jednak ulepszone poprzez dostosowanie poziomu przesyłanej mocy lasera, która działa trochę jak teleskop, polegając na lustrach, światłach, oprogramowaniu i sprzęcie, aby przesunąć wiązkę dokładnie tam, gdzie powinna. Zespół znalazł również sposoby na ograniczenie błędów spowodowanych przerwami, takimi jak ptaki przelatujące przez łącze.

Podczas gdy miejsca takie jak mgliste San Francisco mogą nigdy nie być idealnym miejscem do korzystania z WOC, jest wiele, wiele miejsc na całym świecie z idealnymi warunkami pogodowymi dla Taary.

– czytamy na blogu.

Technologia była również testowana w Kenii, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Inne projekty, nad którymi pracuje Alphabet X to:

  • Mineral – próba opracowania nowej technologii w celu zbudowania bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego,
  • Tidal – projekt, którego celem jest poprawa stanu zdrowia oceanów,
  • Everyday Robot Project – mający na celu opracowanie robotów, które mogą wykonywać przydatne zadania pomagające w codziennym życiu.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close