BankowośćFinanse i ubezpieczeniaGospodarkaHandelInwestycjeNieruchomościPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Chiński gigant nieruchomości Evergrande wzbudza obawy gospodarcze

Evergrande nadal ma problemy

Chińska firma Evergrande zaczęła spłacać nieruchomościami inwestorów w swoim biznesie zarządzania majątkiem, ponieważ najbardziej zadłużonego dewelopera na świecie czeka w tym tygodniu kluczowy test. Podobno główne banki zostały poinformowane, że nie otrzymają odsetek od pożyczek, które są należne w poniedziałek, podczas gdy odsetki od obligacji firmy w wysokości 84 mln dolarów są należne w czwartek. Akcje firmy spadły w poniedziałek o ponad 10% w handlu w Hongkongu. Pogłębiające się problemy z zadłużeniem giganta nieruchomości wywołały obawy o wpływ, jaki jego potencjalny upadek może mieć na chińską gospodarkę.

Evergrande stało się jedną z największych chińskich firm, pożyczając ponad 300 miliardów dolarów. W zeszłym roku Pekin wprowadził nowe zasady kontroli należności od dużych deweloperów. Nowe środki skłoniły Evergrande do oferowania swoich nieruchomości z dużymi rabatami, aby zapewnić napływ pieniędzy na utrzymanie działalności. Teraz walczy o spłatę odsetek od swoich długów. Ta niepewność spowodowała, że ​​cena akcji Evergrande spadła w tym roku o około 85%. Obligacje firmy zostały również obniżone przez światowe agencje ratingowe.

Jakie skutki miałby upadek Evergrande?

Istnieje kilka powodów, dla których problemy Evergrande są poważne. Po pierwsze, wiele osób kupiło nieruchomości od firmy jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Wpłacili depozyty i mogą potencjalnie stracić te pieniądze, jeśli firma zbankrutuje. Są też firmy, które prowadzą interesy z Evergrande. Firmy, w tym firmy budowlane i projektowe oraz dostawcy materiałów, są zagrożone poniesieniem dużych strat, które mogą doprowadzić do bankructwa. Trzeci problem to potencjalny wpływ na chiński system finansowy.

Skutki finansowe będą dalekosiężne. Evergrande podobno jest winne pieniądze około 171 bankom krajowym i 121 innym firmom finansowym.

– powiedział BBC Mattie Bekink z Economist Intelligence Unit (EIU).

Jeśli Evergrande nie wywiąże się z płatności, banki i inni pożyczkodawcy mogą być zmuszeni do udzielania mniejszych pożyczek. Może to prowadzić do tak zwanego kryzysu kredytowego, gdy firmy mają trudności z pożyczaniem pieniędzy po przystępnych cenach.

Kryzys kredytowy byłby bardzo złą wiadomością dla drugiej co do wielkości gospodarki świata, ponieważ firmom, które nie mogą pożyczać, trudno jest się rozwijać, a w niektórych przypadkach nie są w stanie kontynuować działalności. Może to również zdenerwować inwestorów zagranicznych, którzy mogą postrzegać Chiny jako mniej atrakcyjne miejsce lokowania swoich pieniędzy.

USA zniosą zakaz podróżowania dla obywateli Wielkiej Brytanii i UE

Czy Evergrande jest „zbyt duże, by upaść”?

Bardzo poważne potencjalne skutki upadku tak mocno zadłużonej firmy skłoniły niektórych analityków do zasugerowania, że ​​Pekin może wkroczyć, aby ją uratować. Mattie Bekink z EIU uważa, że ,,zamiast ryzykować zakłócenia łańcuchów dostaw i rozwścieczenie właścicieli domów, rząd prawdopodobnie znajdzie sposób, aby zapewnić przetrwanie podstawowej działalności Evergrande”.

Inni jednak nie są pewni. W poście na chińskiej aplikacji WeChat, wpływowy redaktor naczelny wspieranej przez państwo gazety Global Times, Hu Xijin, powiedział, że Evergrande nie powinno polegać na rządowym dofinansowaniu, a zamiast tego samo musi się ratować. Jest to również zgodne z dążeniem Pekinu do ograniczenia zadłużenia przedsiębiorstw, co oznacza, że ​​tak głośny pakiet ratunkowy może być postrzegany jako zły przykład.

Co robi Evergrande?

Biznesmen Hui Ka Yan założył Evergrande, wcześniej znaną jako Hengda Group, w 1996 roku w Guangzhou na południu Chin. Firma posiada obecnie ponad 1300 projektów w ponad 280 miastach w całych Chinach. Szersza Grupa Evergrande obejmuje obecnie znacznie więcej niż tylko rozwój nieruchomości.

Zakres jej działalności obejmuje zarządzanie majątkiem, produkcję samochodów elektrycznych oraz produkcję żywności i napojów. Jest nawet właścicielem jednej z największych drużyn piłkarskich w kraju – Guangzhou FC. Według Forbesa Hui ma osobistą fortunę w wysokości około 10,6 miliarda dolarów.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close