BankowośćBusiness lifestyleFinanse i ubezpieczeniaGospodarkaHandelInwestycje

Czy bankructwo chińskiego Evergrande załamie rynek kryptowalut?

Bankructwo chińskiego deweloperskiego giganta Evergrande może niepostrzeżenie uruchomić efekt domina w światowej gospodarce. Rykoszetem może dostać także rynek kryptowalut, które już teraz zaliczają spore spadki. Na dowód tego Bitcoin ponownie spadł do około 40 tysięcy dolarów pociągając za sobą resztę altcoinów.

Czy upadek Evergrande przebije bańkę kryptowalut? Bitcoin znowu spada, ciągnąc w dół inne wirtualne waluty

W ostatnich dniach dochodzi do dużych spadków kryptowalut. Bitcoin spadł do około 40 tysięcy dolarów, a Ethereum do około 2880 dolarów. Wszystkie najpopularniejsze kryptowaluty zaliczają tym samym spadki od około 6 do nawet 25% w skali siedmiodniowej.

Jak informuje CNN problem nawarstwił się przez obawy finansjery o akcje chińskiego giganta Evergrande, którego dług wynosi powyżej 305 miliardów dolarów. Wartość spółki w ostatnim czasie spadła aż o 80%, a sama korporacja nie jest w stanie opłacić wierzycieli i jednocześnie — zwrócić pieniędzy inwestorów.

Wall Street również zauważył groźbę całkowitej niewypłacalności chińskiego dewelopera, co wywołało kolejną panikę. Warto przy tym spojrzeć, że w dniu wczorajszym wyniki na S&P (SPX) i Nasdaq były najgorsze od maja, a Dow Jones Industrial Average zanotował najgorszy dzień od lipca.

Chiny banują kryptowaluty. Bitocin i Ethereum szybują w dół

Upadek Evergrande spowoduje krach na miarę upadku Lehman Brothers?

Evergrande miał zapłacić w poniedziałek odsetki od niektórych pożyczek bankowych w poniedziałek, ale CNN Business nie otrzymało potwierdzenia płatności. I choć korporacja obsługuje głównie rynek chiński, to jednak jego upadek może pociągnąć za sobą innych udziałowców, a także dziesiątki zależnych firm i wierzycieli.

Wśród shareholderów można znaleźć między innymi Allianz, Prudential, czy Credit Agricole Group:

źródło: Evergrande

Bankructwo Evergrande spowoduje krach finansowy w 2021?

Upadek spółki Evergrande może zatem oznaczać efekt domina, a także ogromne straty jednych z największych spółek na świecie. Wskazuje również na to Yahoo Finance.

Według ekspertki Noelle Acheson z Market Insights, zbyt duża fluktuacja wirtualnych walut może spowodować brak stabilności. Z drugiej strony obawa inwestorów dotyczy również stablecoina Tether. Wszystko dlatego, że spółka posiada liczne krótkoterminowe papiery wartościowe i według specjalistów z rynku – również posiada dużo akcji Evergrande.

I choć osoby stojące za tą walutą odżegnują się od tych plotek, to nawet jeśli nie mieliby zakupionych tych akcji, to wcale nie oznacza, że spółka uniknęłaby spadków. Upadek Evergrande może pociągać za sobą bowiem inne firmy — których papiery wartościowe należą również do właścicieli Tether.

Chiński gigant nieruchomości Evergrande wzbudza obawy gospodarcze

Jak informuje Reuters, choć Bitcoin i inne kryptowaluty ponownie odbiły się od znaczących spadków, to wciąż istnieją obawy, że upadek Evergrande spowoduje upadku chińskiej i globalnej gospodarki. Potwierdził to Matthew Dibb, dyrektor operacyjny w dostawcy funduszy indeksowych kryptowalut z Singapuru Stack Funds:

Nie możemy przyjąć bardzo pozytywnego poglądu, dopóki nie przejdziemy przez kilka następnych dni. To jest teraz napędzane wyłącznie sentymentem, a w rzeczywistości jest to poza bardzo niską płynnością.

Tymczasem według serwisu CoinGecko kapitalizacja globalnego rynku kryptowalutowego wynosi dziś 1,92 biliona dolarów. Oznacza zmianę o -3,5% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close