EnergetykaGospodarkaInwestycjeOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrzemysłŚwiat

Chiny nie zbudują nowych elektrowni węglowych za granicą

Chiny decydują się na ważny krok

Chiny nie będą budować nowych elektrowni węglowych za granicą, co może mieć kluczowe znaczenie w walce z globalną emisją. Prezydent Xi Jinping ogłosił to w swoim wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Chiny finansują projekty węglowe w krajach takich jak Indonezja i Wietnam w ramach ogromnego projektu infrastrukturalnego znanego jako inicjatywa Pasa i Drogi. Jednak były pod presją, aby zakończyć finansowanie, kiedy świat stara się spełnić cele porozumienia klimatycznego w Paryżu.

Chiny zwiększą wsparcie dla innych krajów rozwijających się w rozwoju zielonej i niskoemisyjnej energii i nie będą budować nowych projektów energetycznych opartych na węglu za granicą.

– powiedział Xi w nagraniu wideo na corocznym szczycie.

Nie podano dalszych szczegółów, ale posunięcie to może ograniczyć ekspansję elektrowni węglowych w wielu krajach rozwijających się w ramach chińskiej Inicjatywy Pasa i Drogi (BRI). W ramach BRI Chiny finansują pociągi, drogi, porty i elektrownie węglowe w wielu krajach, z których wiele to kraje rozwijające się. Jednak po raz pierwszy od kilku lat w pierwszej połowie 2021 r. Chiny nie sfinansowały żadnego projektu węglowego.

Amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry z zadowoleniem przyjął ogłoszenie, mówiąc w oświadczeniu, że był “absolutnie zachwycony słysząc, że prezydent Xi podjął tę ważną decyzję”. Szef Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP26, która odbędzie się w Szkocji w przyszłym miesiącu, również pochwalił te wiadomości.

Z zadowoleniem przyjmuję zobowiązanie prezydenta Xi do zaprzestania budowy nowych projektów węglowych za granicą – kluczowy temat moich rozmów podczas wizyty w Chinach.

– napisał na Twitterze Alok Sharma.

Biden bagatelizuje szanse na porozumienie między Wielką Brytanią a USA

Czy Chiny ograniczą emisję w kraju?

Wystąpienie Xi miało miejsce po tym, jak prezydent USA Joe Biden wygłosił swoje pierwsze przemówienie w ONZ, podczas którego wezwał kraje do współpracy, jak nigdy dotąd, w celu rozwiązania globalnych problemów, takich jak zmiany klimatyczne i pandemia. Biden powiedział również, że demokracja nie zostanie pokonana przez autorytaryzm, ale powstrzymał się od wymienienia Chin z nazwy.

Przyszłość będzie należała do tych, którzy dają swoim ludziom możliwość swobodnego oddychania, a nie do tych, którzy starają się dusić swoich ludzi żelazną ręką. Wszyscy musimy wołać i potępiać celowanie i uciskanie mniejszości rasowych, etnicznych i religijnych, niezależnie od tego, czy ma to miejsce w Xinjiang, czy w północnej Etiopii, czy gdziekolwiek na świecie.

– powiedział Biden, odnosząc się do zachodniego regionu Chin, gdzie Chiny oskarżane są o stosowanie pracy przymusowej i eksterminację Ujgurów.

Od prawie dekady elektrownie węglowe są kluczowym elementem niezręcznie nazwanej przez Xi Jinpinga Inicjatywy Pasa i Drogi (Belt and Road Initiative), w ramach której realizowane są inwestycje zagraniczne. W rzeczywistości jednak liczba tych projektów znacznie się zmniejszyła.

Konieczne będzie wyjaśnienie kluczowych szczegółów: Kiedy obietnica wejdzie w życie? Czy obejmie nowe elektrownie, które zostały zatwierdzone, ale nie zostały jeszcze zbudowane? Czy Chiny przestaną również finansować nowe elektrownie węglowe za granicą?

Jest to postęp, ale to mało znaczący krok, jeśli chodzi o uzależnienie Chin od węgla. Połowa węgla spalanego na świecie jest spalana w Chinach. Chiny są również największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych i są w znacznym stopniu uzależnione od węgla w zakresie krajowych potrzeb energetycznych. Xi wspomniał o złożonych w zeszłym roku obietnicach, że Chiny osiągną szczyt emisji przed 2030 r., a następnie przejdą do neutralności węglowej do 2060 r. W kraju wciąż buduje się wiele nowych elektrowni węglowych, których żywotność wynosi 40-50 lat.

Największym pytaniem pozostaje: Kiedy ten kraj zacznie ograniczać ich ogólną liczbę w swoich granicach i znacząco zmniejszy swoją zależność od najbardziej zanieczyszczającej formy wytwarzania energii?

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close