GospodarkaInwestycjeNieruchomościPaństwoPrawoŚwiat

Evergrande zawarła porozumienie w sprawie płatności odsetek od obligacji

Evergrande próbuje się ratować

Główna jednostka chińskiego giganta nieruchomości Evergrande poinformowała, że zawarła porozumienie w sprawie płatności odsetek od obligacji, które przypadają w czwartek. Kwota należna za obligacje krajowe szacowana jest na 35,9 mln dolarów. Ogłoszenie to przyniesie ulgę inwestorom zaniepokojonym kryzysem zadłużenia spółki.

W oświadczeniu złożonym na Shenzhen Stock Exchange w Chinach kontynentalnych, Hengda Real Estate Group powiedziała, że osiągnęła porozumienie z posiadaczami obligacji lądowych w sprawie spłaty. Jednak oświadczenie nie ujawniało, ile odsetek zostanie zapłaconych lub kiedy jakakolwiek płatność zostanie dokonana, mówiąc jedynie, że obligacja “została już rozwiązana w drodze prywatnych negocjacji”.

Zgłoszenie nie wspomina również o obligacji offshore. Zgodnie z umowami z inwestorami, Evergrande ma 30-dniowy okres karencji, zanim nieuregulowana płatność z tytułu obligacji offshore stanie się niewypłacalna. Jednakże, najbardziej zadłużony deweloper na świecie ma również dokonać w czwartek płatności odsetek w wysokości 83,5 mln dolarów od zagranicznych obligacji.

Problemy firmy wysłały fale uderzeniowe na światowe rynki w obawie, że może być o upadku. Evergrande ma problemy ze spłatą swoich długów wynoszących ponad 300 mld dolarów. Na początku tygodnia, firma zaczęła spłacać inwestorów w jej biznesie zarządzania majątkiem z nieruchomości, jako że zmagała się ze znalezieniem gotówki, aby sprostać swoim zobowiązaniom.

W poniedziałek Evergrande podobno nie spłaciło również odsetek od co najmniej dwóch swoich największych kredytodawców. Niektórzy analitycy ostrzegają, że upadek tak dużego i mocno zadłużonego dewelopera może mieć poważny wpływ na chińską gospodarkę, co może potencjalnie rozprzestrzenić się na światowy system finansowy.

Czy bankructwo chińskiego Evergrande załamie rynek kryptowalut?

Jakie skutki miałby upadek Evergrande?

Evergrande stało się jedną z największych chińskich firm, pożyczając ponad 300 miliardów dolarów. W zeszłym roku Pekin wprowadził nowe zasady kontroli należności od dużych deweloperów. Nowe środki skłoniły Evergrande do oferowania swoich nieruchomości z dużymi rabatami, aby zapewnić napływ pieniędzy na utrzymanie działalności. Teraz walczy o spłatę odsetek od swoich długów. Ta niepewność spowodowała, że ​​cena akcji Evergrande spadła w tym roku o około 85%. Obligacje firmy zostały również obniżone przez światowe agencje ratingowe.

Istnieje kilka powodów, dla których problemy Evergrande są poważne. Po pierwsze, wiele osób kupiło nieruchomości od firmy jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Wpłacili depozyty i mogą potencjalnie stracić te pieniądze, jeśli firma zbankrutuje. Są też firmy, które prowadzą interesy z Evergrande. Firmy, w tym firmy budowlane i projektowe oraz dostawcy materiałów, są zagrożone poniesieniem dużych strat, które mogą doprowadzić do bankructwa. Trzeci problem to potencjalny wpływ na chiński system finansowy.

Skutki finansowe będą dalekosiężne. Evergrande podobno jest winne pieniądze około 171 bankom krajowym i 121 innym firmom finansowym.

– powiedział BBC Mattie Bekink z Economist Intelligence Unit (EIU).

Jeśli Evergrande nie wywiąże się z płatności, banki i inni pożyczkodawcy mogą być zmuszeni do udzielania mniejszych pożyczek. Może to prowadzić do tak zwanego kryzysu kredytowego, gdy firmy mają trudności z pożyczaniem pieniędzy po przystępnych cenach.

Kryzys kredytowy byłby bardzo złą wiadomością dla drugiej co do wielkości gospodarki świata, ponieważ firmom, które nie mogą pożyczać, trudno jest się rozwijać, a w niektórych przypadkach nie są w stanie kontynuować działalności. Może to również zdenerwować inwestorów zagranicznych, którzy mogą postrzegać Chiny jako mniej atrakcyjne miejsce lokowania swoich pieniędzy.

Bardzo poważne potencjalne skutki upadku tak mocno zadłużonej firmy skłoniły niektórych analityków do zasugerowania, że ​​Pekin może wkroczyć, aby ją uratować. Mattie Bekink z EIU uważa, że ,,zamiast ryzykować zakłócenia łańcuchów dostaw i rozwścieczenie właścicieli domów, rząd prawdopodobnie znajdzie sposób, aby zapewnić przetrwanie podstawowej działalności Evergrande”.

Inni jednak nie są pewni. W poście na chińskiej aplikacji WeChat, wpływowy redaktor naczelny wspieranej przez państwo gazety Global Times, Hu Xijin, powiedział, że Evergrande nie powinno polegać na rządowym dofinansowaniu, a zamiast tego samo musi się ratować. Jest to również zgodne z dążeniem Pekinu do ograniczenia zadłużenia przedsiębiorstw, co oznacza, że ​​tak głośny pakiet ratunkowy może być postrzegany jako zły przykład.

Największy deweloper świata bankrutuje. Ceny pójdą w dół?

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close