NaukaOchrona środowiskaPaństwoPrawoPrzemysłRolnictwoŚwiatZdrowie i medycyna

WHO: Zanieczyszczenie powietrza jest gorsze niż myśleliśmy

Zanieczyszczenie powietrza jeszcze groźniejsze

Zanieczyszczenie powietrza jest jeszcze bardziej niebezpieczne, niż wcześniej sądzono – ostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), obniżając maksymalne bezpieczne poziomy kluczowych zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek azotu. Szacuje się, że każdego roku około siedmiu milionów ludzi umiera przedwcześnie z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza, twierdzi WHO. Kraje o niskich i średnich dochodach cierpią najbardziej z powodu ich zależności od paliw kopalnych w rozwoju gospodarczym.

WHO stawia zanieczyszczenie powietrza na równi z paleniem tytoniu i niezdrowym odżywianiem. Przed listopadowym szczytem COP26 wzywa 194 państwa członkowskie do ograniczenia emisji i podjęcia działań w sprawie zmian klimatu. Z dekady na dekadę, limity tego, co uważa się za bezpieczną ilość zanieczyszczeń, są obniżane. Nie jest nowością dla osób cierpiących na problemy z sercem i płucami, że toksyczne cząstki i gazy mogą szkodzić ludziom przy znacznie niższych poziomach niż wcześniej sądzono.

Zmiany w wytycznych oznaczają, że limity dla najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń są teraz wyższe w niektórych krajach niż maksymalne poziomy zalecane przez WHO. Problem w tym, że najgorsze zanieczyszczenia – maleńkie cząsteczki, które mogą być wdychane do płuc – są tak strasznie trudne do zatrzymania. Zanieczyszczenia pochodzą ze spalin samochodowych i centralnego ogrzewania gazowego, ale szkodliwe cząsteczki są również uwalniane do powietrza w inny sposób – lub powstają w powietrzu w reakcji z innymi substancjami chemicznymi.

Źródłem cząsteczek są farby, płyny czyszczące i rozpuszczalniki. Dodajmy do tego zużywające się na drodze opony samochodowe lub hamulce – co oznacza, że nawet samochody elektryczne nie mogą stanowić idealnego rozwiązania. Jak wiele osób wie, że gnojowica rolnicza również wydziela gazy, które przyczyniają się do śmierci w miastach? Dlatego właśnie nowa porada jest tak trudna dla rządów. Jeśli mieszkasz w mieście, bardzo trudno jest uciec od zanieczyszczeń, niezależnie od tego, jak bardzo się starasz.

Francja i USA podjęły starania, aby zakończyć awanturę o pakt AUKUS

Nowe limity WHO

Nowe wytyczne WHO, wydane w środę, zmniejszają o połowę zalecane maksimum dla ekspozycji na maleńkie cząsteczki zwane PM2.5s. Są one produkowane przez spalanie paliw w produkcji energii, ogrzewania domowego i silników samochodowych.

Prawie 80% zgonów związanych z PM2.5 można by uniknąć na świecie, gdyby obecne zanieczyszczenie powietrza zostało zredukowane do poziomów proponowanych w zaktualizowanych wytycznych.

– powiedziała WHO.

WHO obniża również zalecany limit dla innej klasy mikrocząsteczek, znanych jako PM10s, o 25%. Inne zanieczyszczenia wyróżnione w wytycznych to ozon, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i tlenek węgla.

Zanieczyszczenie powietrza jest związane z takimi schorzeniami jak choroby serca i udary. U dzieci, może zmniejszyć wzrost płuc i powodować zaostrzenie astmy.

Poprawa jakości powietrza może wzmocnić wysiłki na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych, a zmniejszenie emisji z kolei poprawi jakość powietrza.

– twierdzi WHO.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close