PaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Szwajcaria: Wyniki referendum o małżeństwach jednopłciowych

Szwajcarzy za prawem dla par LGBT

Zwolennicy kampanii na rzecz małżeństw osób tej samej płci mają powody do radości. Ustawa wprowadzająca prawa małżeńskie i adopcyjne parom tej samej płci została zaakceptowana przez prawie dwie trzecie obywateli Szwajcarii. Wynik sprawia, że Szwajcaria jest 30. krajem na świecie – i jednym z ostatnich w Europie Zachodniej – który rozszerzył pełny cywilny status małżeński na pary męsko-męskie i żeńsko-żeńskie.

Ostateczne wyniki pokazały, że 64,1% głosujących zaakceptowało reformę – to więcej niż przewidywały ostatnie badania opinii publicznej i wynik bardziej donośny, niż mogli się spodziewać nawet sami uczestnicy kampanii. Olga Baranova, dyrektor kampanii na “tak”, powiedziała w niedzielę agencji Keystone-SDA, że jasny wynik jest sygnałem dla par tej samej płci, że społeczeństwo postrzega je jako równe – zarówno jako partnerów, jak i rodziców. Baranova powiedziała, że głosowanie nie było jednak tylko symboliczne: chodziło o wyeliminowanie nierówności i przyznanie parom tej samej płci tych samych praw – w tym praw reprodukcyjnych – co parom heteroseksualnym.

Od 2007 roku, dzięki ustawie o związkach partnerskich, pary tej samej płci w Szwajcarii mają wiele takich samych praw jak heteroseksualne małżeństwa. Teraz będą mogły wspólnie adoptować dzieci – a nie tylko dzieci wychowywane przez jedno z nich – podczas gdy pary lesbijskie będą miały dostęp do dawców spermy i medycznie wspomaganej prokreacji. Pary tej samej płci będą mogły również ubiegać się o takie same ułatwienia w procesie przyznawania obywatelstwa, jakie przysługują zagranicznym małżonkom obywateli Szwajcarii.

Chomik handluje kryptowalutami i idzie mu to świetnie

Szwajcaria to jedno, ale co z Polską?

Grupy kościelne i konserwatywne partie polityczne prowadziły przed głosowaniem kampanię przeciwko legalizacji małżeństw jednopłciowych. Konserwatyści uważają bowiem, że zmiana zagrozi wartościom rodzinnym w kraju.

W ciągu ostatnich 20 lat większość krajów Europy Zachodniej uznała małżeństwa osób tej samej płci. W Szwajcarii tego typu ważne decyzje trafiają do ogólnokrajowego głosowania. Od 2007 roku w tym kraju istniała możliwość zarejestrowania związku partnerskiego, jednak niosło to za sobą wiele ograniczeń. Szwajcaria jest 30. krajem na świecie – i jednym z ostatnich w Europie Zachodniej – który rozszerzył pełny cywilny status małżeński. Czy Polska pójdzie podobną drogą?

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close