Kultura i sztukaPaństwoPrawoŚwiat

Gwiazdor R. Kelly uznany za winnego handlu niewolnikami seksualnymi

R. Kelly uznany za winnego

Piosenkarz R. Kelly został uznany za winnego wykorzystania swojego statusu supergwiazdy do prowadzenia systemu wykorzystywania seksualnego kobiet i dzieci przez dwie dekady. Jedenaście oskarżycielek – dziewięć kobiet i dwóch mężczyzn – stanęło przed sądem w trakcie trwającego sześć tygodni procesu, aby opisać seksualne upokorzenia i przemoc z jego rąk. Po dwóch dniach obrad ława przysięgłych uznała amerykańskiego gwiazdora za winnego wszystkich dziewięciu zarzutów, które mu postawiono. Wyrok ma zapaść 4 maja, a Kelly może spędzić za kratkami resztę życia.

Ława przysięgłych uznała, że R. Kelly, którego pełne imię brzmi Robert Sylvester Kelly, był przywódcą brutalnego i przymusowego systemu, który zwabiał kobiety i dzieci, aby je wykorzystywać seksualnie. Piosenkarz – najbardziej znany z przebojów “I Believe I Can Fly” i “Ignition (Remix)” – został również oskarżony o handel kobietami pomiędzy różnymi stanami USA. Oprócz ośmiu zarzutów dotyczących handlu kobietami, Kelly został uznany też za winnego zorganizowanej przestępczości.

Podczas procesu prokuratorzy szczegółowo opisali, w jaki sposób jego menadżerowie, ochroniarze i inni członkowie jego otoczenia pracowali, aby pomóc mu w przestępczym przedsięwzięciu. Sąd usłyszał również, jak Kelly nielegalnie uzyskał dokumenty, aby poślubić Aaliyah, gdy ta miała 15 lat w 1994 roku, siedem lat przed tym, jak piosenkarka zginęła w katastrofie lotniczej. Na świadectwie, które wyciekło w tamtym czasie, podano wiek Aaliyah jako 18 lat. Małżeństwo zostało unieważnione kilka miesięcy później. Jej debiutancki album z 1994 roku, Age Ain’t Nothing But a Number, został wyprodukowany i napisany przez R. Kelly’ego.

Jedna z kobiet, która zeznała, że R. Kelly ją więził, odurzał i gwałcił, powiedziała w pisemnym oświadczeniu po wyroku, że “ukrywała się” przed Kellym z powodu gróźb kierowanych pod jej adresem od czasu, gdy publicznie wystąpiła ze swoimi oskarżeniami.

Jestem gotowa, aby zacząć żyć moim życiem wolnym od strachu i rozpocząć proces uzdrawiania.

– dodała kobieta, zidentyfikowana w sądzie jako Sonja.

Chomik handluje kryptowalutami i idzie mu to świetnie

Psychiczne udręki

Inna kobieta, która zeznawała w sądzie, Lizette Martinez, powiedziała, że “ulżyło jej” z powodu werdyktu.

Jestem tak dumna z kobiet, które były w stanie wypowiedzieć swoją prawdę.

– dodała.

Dokumenty prawne ujawniły psychiczne udręki, jakim R. Kelly poddawał swoje ofiary. Nie wolno im było jeść ani korzystać z łazienki bez jego pozwolenia, kontrolował, jakie ubrania noszą i kazał im mówić do siebie “tato”.

Gloria Allred, prawniczka, która reprezentowała kilka ofiar, powiedziała dziennikarzom:

Praktykuję prawo od 47 lat. W tym czasie ścigałam wielu seksualnych drapieżników, którzy popełniali przestępstwa przeciwko kobietom i dzieciom. Ze wszystkich drapieżników, których ścigałem, R. Kelly jest najgorszy.

Werdykt zapadł 13 lat po tym, jak Kelly został uniewinniony od zarzutów związanych z pornografią dziecięcą po procesie w stanie Illinois. Wiele z zarzutów w procesie zostało po raz pierwszy wyłożonych w filmie dokumentalnym Surviving R Kelly z 2019 roku. Ofiary piosenkarza były czasami wybierane spośród publiczności jego koncertów lub były kuszone, aby dołączyć do niego po tym, jak zaoferowano im pomoc w rozkręceniu ich karier muzycznych po przypadkowych spotkaniach z piosenkarzem.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close