PaństwoPrawoŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Australia otworzy swoje granice po raz pierwszy od czasu pandemii

Australia otworzy granice

Australia ponownie otworzy swoją międzynarodową granicę od listopada, dając długo oczekiwane swobody dla zaszczepionych obywateli i ich krewnych. Od marca 2020 roku w Australii obowiązywały jedne z najsurowszych na świecie przepisów granicznych – nawet zakaz opuszczania kraju przez jej własnych obywateli. Polityka ta była chwalona za pomoc w tłumieniu Covida, ale również kontrowersyjnie rozdzielała rodziny.

Nadszedł czas, aby dać Australijczykom ich życie z powrotem.

– powiedział premier Scott Morrison.

Jak powiedział Morrison na briefingu prasowym w piątek, ludzie będą uprawnieni do podróżowania, gdy poziom szczepień w ich stanie osiągnie 80%. Podróże nie będą od razu otwarte dla obcokrajowców, ale rząd powiedział, że pracuje “nad tym, aby turyści mogli powrócić do Australii”.

Amy Hayes, która mieszka w angielskim mieście Reading i nie była w Queensland od prawie trzech lat, powiedziała, że to “zachęcające widzieć, że sprawy idą w dobrym kierunku”, ale uwierzy, że Australia otwiera granice dopiero, gdy to zobaczy.

Cała moja rodzina i przyjaciele są w Brisbane, więc chociaż mogę być w stanie latać do Sydney lub Melbourne, jaki byłby sens, gdy granica Queensland jest nadal zamknięta bez wskazania, kiedy zostanie otwarta? Moja historia wcale nie jest wyjątkowa. Mam szczęście w tym, że nie zostałam poddana okrucieństwu konieczności opłakiwania ukochanej osoby za granicą lub w kwarantannie, ani nie miałam żadnego nagłego wypadku, dla którego musiałabym podróżować z powrotem.

– dodaje.

Australia: Canberra wprowadza szybki lockdown po jednym przypadku

Australia nadal się szczepi

Obecnie ludzie mogą opuścić Australię tylko z wyjątkowych powodów, takich jak niezbędna praca lub odwiedzenie umierającego krewnego. Wjazd jest dozwolony dla obywateli i innych osób z wyjątkami, ale istnieją ścisłe limity liczby przyjazdów. To spowodowało, że dziesiątki tysięcy osób utknęło za granicą. Tim Soutphommasane, naukowiec i były australijski komisarz ds. dyskryminacji rasowej, powiedział agencji informacyjnej AFP, że Australia stała się “narodem-twierdzą z mostem zwodzonym podciągniętym do reszty świata”.

To, co widzimy teraz z tym ogłoszeniem o ponownym otwarciu granic, przypomina ponowne wejście Australii do świata, i to już dawno powinno nastąpić.

– dodał.

Morrison powiedział, że obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna w hotelu, która kosztuje każdego podróżnego 3 000 dolarów australijskich (2 100 dolarów amerykańskich), zostanie zastąpiona siedmiodniową kwarantanną domową dla zaszczepionych Australijczyków lub stałych mieszkańców. Nieszczepieni podróżni muszą nadal przechodzić 14-dniową kwarantannę w hotelach.

W odpowiedzi australijski przewoźnik Qantas ogłosił, że wznowi loty międzynarodowe miesiąc wcześniej. Już od 18 grudnia wystawił na sprzedaż loty do głównych zamorskich destynacji.

Australia odnotowała ponad 107 000 przypadków Covid-19 i nieco ponad 1300 zgonów. Sydney, Melbourne i Canberra są obecnie zamknięte z powodu wybuchu epidemii wirusa. W ostatnich miesiącach przyczyniło się to do gwałtownego wzrostu liczby przyjmowanych szczepionek.

Nowa Południowa Walia, do której należy Sydney, jest na dobrej drodze do bycia pierwszym stanem, który przekroczy próg 80% wyszczepialności, już za kilka tygodni. Victoria, w której skład wchodzi Melbourne, nie jest daleko w tyle. Jednak stany takie jak Queensland i Australia Zachodnia zagroziły, że zamkną swoje granice, dopóki poziom szczepień nie będzie jeszcze wyższy. Te stany zdołały utrzymać wskaźniki Covid na poziomie lub bliskim zeru, po zamknięciu swoich granic dla stanów z infekcjami.

Surowa polityka graniczna Australii została uznana za jej sukces, szczególnie na początku pandemii, ale wariant Delta zmienił wszystko. Australia Zachodnia i Queensland nadal prowadzą politykę eliminacji, co oznacza, że najszybciej zamknęły swoje granice z innymi częściami Australii. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w NSW, najbardziej zaludnionym stanie, gdzie polityka zmieniła się z eliminacji na szczepienia.

Źródło: BBC

   

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close