Kultura i sztukaMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Rada Etyki Mediów: Zdjęcia zoofila w TVP to powielanie propagandy rządu

Rada Etyki Mediów interweniuje

Rada Etyki Mediów uznała, że pokazywanie we „Wiadomościach” TVP zoofilskich i pedofilskich zdjęć, zaprezentowanych wcześniej na konferencji ministrów, poważnie narusza trzy zasady z Karty Etycznej Mediów.

„Wiadomości” bezkrytycznie powieliły propagandowy przekaz rządu stygmatyzujący imigrantów.

– uważa Rada Etyki Mediów.

Przypomnijmy, że w zeszły poniedziałek na konferencji z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, przedstawiono informacje o sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej, gdzie grupy migrantów próbują przedostać się do naszego kraju. Szefowie resortów zaprezentowali też zdjęcia z karty SD, które zostały znalezione przez polskich funkcjonariuszy na jednym ze szklaków migracyjnych i miały rzekomo należeć do uchodźców, którzy chcą dostać się do naszego kraju.

Wśród pokazanych fotografii było zdjęcie mężczyzny w trakcie aktu seksualnego z krową (tak opisali to szefowie resortu, ale pomylili zwierzę, bo okazało się, że to koń) oraz fotografia częściowo rozebranego mężczyzny obściskującego dziewczynkę (na obu zaczerniono fragmenty). Zdjęcia pojawiły się też w relacji z konferencji w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP i pokazywano je także na antenie TVP Info.

Kolejnego dnia okazało się, że materiały zaprezentowane przez szefów resortu są od dobrych kilku lat dostępne w internecie. Co prawda mogły zostać one ściągnięte, ale część internautów i tak uważa, że materiały zostały spreparowane przez polityków PiS, aby oczernić uchodźców. Warto też zaznaczyć, że niektóre prorządowe media w swoich nagłówkach sugerowały, że na zdjęciach jest jeden z zatrzymanych na granicy uchodźców.

Rozmowy australijsko-unijne opóźniają się z powodu awantury o AUKUS

Rada Etyki Mediów oburzona

W związku z prezentowaniem w TVP treści zoofilskich i pedofilskich, tylko we wtorek do KRRiT trafił aż trzy skargi. Sprawą postanowiła zająć się również Rada Etyki Mediów, która oceniła, że „Wiadomości” poważnie naruszyły trzy zasady z Karty Etycznej Mediów: prawdy, szacunku i tolerancji oraz pierwszeństwa dobra odbiorcy.

Fakt, że te zdjęcia zostały upublicznione podczas ministerialnej konferencji prasowej, nie zwalnia redaktorów i wydawców mediów elektronicznych z ochrony odbiorców przed obrazami drastycznymi w porze przeznaczonej dla ogółu widzów i w audycjach informacyjnych.

– zaznaczono.

Rada Etyki Mediów zwróciła też uwagę, że inne telewizyjne programy informacyjne nie pokazały tych zdjęć, a w „Faktach” wyjaśniono, że są zbyt drastyczne. Rządowa TVP nie miała jednak oporów.

Publikując owe zdjęcia „Wiadomości” bezkrytycznie powieliły propagandowy przekaz rządu stygmatyzujący imigrantów. Po raz pierwszy polscy dziennikarze – a więc i Rada Etyki Mediów – znaleźli się w sytuacji, w której media nie są wpuszczane na teren objęty stanem wyjątkowym.

– zaznaczono.

Rada Etyki Mediów dodaje, że „w tych warunkach wszelkie wypowiedzi przedstawicieli władz dotyczące wydarzeń na tych terenach powinny być przez media opatrywane klauzulą wskazującą, że ‘jest to informacja, której nie jesteśmy w stanie sprawdzić z powodu niedopuszczenia dziennikarzy do miejsca wydarzenia’”.

Brak takiego stwierdzenia w „Wiadomościach” TVP potwierdza obserwację, iż od dawna nie kierują się one zasadą prawdy, a więc nie dokładają wszelkich starań, aby przekazywane informacje były zgodne z prawdą, nie relacjonują faktów sumiennie, bez zniekształceń, w ich właściwym kontekście.

– dodano w stanowisku Rady Etyki Mediów.

We wtorek działacze Partii Razem złożyli zawiadomienie w prokuraturze, w którym zarzucają ministrom Mariuszowi Błaszczakowi i Mariuszowi Kamińskiemu rozpowszechnianie pornografii z udziałem zwierząt i dzieci.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close