GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Rozmowy australijsko-unijne opóźniają się z powodu awantury o AUKUS

Spór o AUKUS

Rozmowy handlowe między Australią a Unią Europejską zostały odłożone na później, ponieważ pogłębia się spór z Francją o tak zwane partnerstwo bezpieczeństwa AUKUS. W zeszłym miesiącu Canberra anulowała wartą 37 mld dolarów australijskich (27,5 mld dolarów amerykańskich) umowę z Francją na budowę floty konwencjonalnych okrętów podwodnych. Zamiast tego zbuduje co najmniej osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym w oparciu o technologię amerykańską i brytyjską.

Decyzja ta rozwścieczyła Paryż, który nazwał umowę “ciosem w plecy” ze strony USA i Australii. Wkrótce po ogłoszeniu porozumienia w sprawie AUKUS, Francja odwołała swoich ambasadorów z Canberry i Waszyngtonu. Ambasador w Waszyngtonie powróci na swoje stanowisko, ale nie wiadomo, czy ambasador w Canberze zrobi to samo.

Analitycy opisują AUKUS jako prawdopodobnie najbardziej znaczące porozumienie w sprawie bezpieczeństwa pomiędzy trzema narodami od czasów II wojny światowej. Francja uważa jednak, że region Indo-Pacyfiku ma kluczowe znaczenie strategiczne i gospodarcze, ponieważ w tym rejonie przebywa około 1,5 mln francuskich obywateli. Tymczasem Nowa Zelandia zapowiedziała, że ​​zabroni australijskim okrętom podwodnym przebywania na jej wodach, zgodnie z istniejącą polityką dotyczącą obecności okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​jej naród nie został poproszony o przystąpienie do paktu.

Chiny chcą dołączyć do kluczowego paktu handlowego Azji i Pacyfiku

AUKUS opóźnia rozmowy z UE

W czerwcu, po ostatniej rundzie rozmów na temat umowy o wolnym handlu, Komisja Europejska stwierdziła, że negocjacje “posunęły się do przodu w większości obszarów przyszłego porozumienia”. Oczekuje się, że kolejna runda rozmów obejmie szereg tematów, w tym handel, inwestycje i prawa własności intelektualnej. UE jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Australii, a wartość handlu towarami i usługami wyniosła w zeszłym roku prawie 72 mld dolarów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, solidaryzując się z Francją w sprawie AUKUS, wyraziła wątpliwość, czy UE będzie w stanie zawrzeć umowę handlową z Australią. Australijski minister handlu Dan Tehan odmówił komentarza na temat tego, jaką rolę, jeśli w ogóle, odegrała umowa dotycząca okrętów podwodnych w opóźnieniu negocjacji, ale potwierdził, że kolejna runda rozmów, która miała się rozpocząć 12 października, została przełożona na następny miesiąc.

W przyszłym tygodniu spotkam się z moim unijnym odpowiednikiem Valdisem Dombrovskisem, aby omówić 12. rundę negocjacji, która odbędzie się teraz w listopadzie, a nie w październiku.

– powiedział.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close