MediaPrawoRynek pracyZwiązki zawodowe

Związkowcy domagają się podwyżek dla pracowników TVP

Podwyżki dla pracowników TVP

Rada zakładowa TVP i związek zawodowy Wizja domagają się podwyżek dla pracowników Telewizji Publicznej. Związkowcy wysłali kolejne już pismo do zarządu nadawcy z wnioskiem o uporządkowanie systemu płac w firmie i podniesienie wynagrodzenia zasadniczego. Jak zauważają związkowcy, system wynagradzania w TVP jest nie tylko nieuporządkowany, ale co gorsza, nieprzystający do obecnych realiów płacowych.

Uważamy, że pracodawca nie prowadzi żadnej polityki płacowej, czego przykładem są chaotyczne regulacje płac oraz zatrudnianie nowo przyjętych pracowników na wynagrodzenia dużo wyższe od wynagrodzeń długoletnich, doświadczonych, często wysoko wykwalifikowanych pracowników.

– można przeczytać w piśmie, do którego dotarł portal Wirtualne Media.

Rada zakładowa TVP i związkowcy chcą podniesienia wynagrodzenia zasadniczego minimum o 1 500 zł. Dodatkowo domagają się też podniesienia wynagrodzeń zasadniczych wszystkim pracownikom z premią zadaniową i honorariami do minimalnego wynagrodzenia, a także przywrócenie miesięcznej premii motywacyjnej (w wysokości co najmniej 20 proc.) dla pracowników czasowo-premiowych, podniesienia premii zadaniowej i honorariów i przywrócenia dodatku za staż pracy w Telewizji Polskiej (tzw. dodatek stażowy).

Tabletka Molnupiravir może zmniejszyć ryzyko hospitalizacji na COVID

TVP milczy

To już kolejne pismo związkowców do władz TVP w tej sprawie. Poprzednie wysłano już w maju tego roku, ale od tego czasu szefostwo Telewizji milczy.

Od maja nie mieliśmy żadnego kontaktu w tej sprawie, zatem piszemy ponownie i czekamy na reakcję. Powód jest prosty: system wynagrodzeń w TVP jest archaiczny i sprzed wielu lat. Czekamy teraz na propozycję rozmów, efektem, których powinno być uaktualnienie systemu płac. Do tej pory nasze prośby odnosiły skutek i dobrze się współpracowało, mam nadzieję, że teraz też tak będzie. Chcemy usiąść do rozmów, ale nie wyznaczamy terminu i oczekujemy, że to będzie za chwilę. A że Wizja ma zupełnie nieźle przygotowaną siatkę wynagrodzeń, mam nadzieję, że zostanie to wzięte pod uwagę.

– mówi portalowi Wirtualne Media przewodnicząca Wizji, Barbara Markowska-Wójcik.

Pismo związkowców trafiło do dyrektora Biura Spraw Korporacyjnych TVP, Stanisława Bortkiewicza, a także do pełnomocnika zarządu ds. współpracy z ze związkowcami i radą zakładową Małgorzaty Wcześniak.

Mamy nadal nadzieję, że w dalszym ciągu dobrą wolą Zarządu jest sukcesywny wzrost wynagrodzeń pracowników w spółce, szczególnie tych z dużym stażem pracy i najniżej uposażonych. Pracownik osiąga satysfakcję i zadowolenie ze świadczonej pracy, starając się wykonywać powierzone mu zadania efektywnie, jeśli dochody, które uzyskuje pozwalają mu na realizację jego potrzeb.

– można przeczytać w piśmie.

Na koniec zeszłego roku w TVP pracowało 2 867 pracowników etatowych, czyli o 42 więcej niż rok wcześniej. Każdy zarabiał średnio 9 832 zł brutto (bez nagród i odpraw), a wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,17 mln zł. Łączne nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się o 6,2 proc. do 545,19 mln zł.

Źródło: Wirtualne Media

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close