Biznesowi celebryciBusiness lifestyleDoradztwo biznesoweGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Pandora Papers: Ujawniono tajne aktywa rodziny prezydenta Kenii

Pandora Papers ujawniło majątek rodziny prezydenta Kenii

Rodzina prezydenta Kenii Uhuru Kenyatty, która zdominowała politykę kraju od czasu uzyskania niepodległości, przez dziesięciolecia potajemnie posiadała sieć firm offshore, jak wynika z ogromnego wycieku dokumentów finansowych Pandora Papers. Kenyatta i sześciu członków jego rodziny są powiązani z 13 spółkami offshore. Nie odpowiedzieli jeszcze na prośby o komentarz.

Offshore inwestycje Kenyattów, w tym spółka z akcjami i obligacjami o wartości 30 milionów dolarów, zostały odkryte wśród setek tysięcy stron dokumentów administracyjnych z archiwów 14 kancelarii prawnych i usługodawców w Panamie i na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych ( BVI) i innych rajach podatkowych. Tajne aktywa zostały ujawnione w ramach dochodzenia Pandora Papers, opublikowanego wcześniej w niedzielę, przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), Finance Uncovered, Finance Uncovered, Africa Uncensored i inne organizacje informacyjne.

Dokumenty pokazują, że fundacja o nazwie Varies została założona w 2003 roku w Panamie, a pierwszą dobroczyńcą została 88-letnia matka Kenyatty, z kolei drugim dobroczyńcą została przywódczyni Kenii, która odziedziczy ją po jej śmierci. Przeznaczenie fundacji i wartość jej majątku nie są znane.

Fundacje panamskie są bardzo poszukiwane, ponieważ prawdziwi właściciele aktywów są znani tylko ich prawnikom i nie muszą rejestrować swoich nazwisk w rządzie panamskim, donosi ICIJ. Aktywa mogą być również przeznaczone do przeniesienia bez podatku na następcę. Nie ma wiarygodnych oszacowań wartości netto rodziny Kenyattów, ale jej rozległe interesy biznesowe obejmują transport, ubezpieczenia, hotele, rolnictwo, własność gruntów i przemysł medialny w Kenii.

W 2018 r. Kenyatta powiedział programowi BBC Hardtalk, że bogactwo jego rodziny jest znane opinii publicznej, a jako prezydent zadeklarował swoje aktywa zgodnie z wymogami prawa.

Jak zawsze mówiłem, to, co posiadamy – to, co mamy – jest otwarte dla opinii publicznej. Jako urzędnik państwowy mam obowiązek ogłaszać swoje bogactwo i co roku je deklarujemy. Jeśli zdarzy się, że ktoś może powiedzieć, że to, co zrobiliśmy lub uzyskaliśmy, nie było zgodne z prawem – jesteśmy gotowi stanąć przed każdym sądem

– powiedział Kenyatta.

W tym samym wywiadzie Kenyatta powiedział, że chciałby, aby walka z korupcją i promowanie przejrzystości stało się jego dziedzictwem. Obiecał współpracować z parlamentem nad stworzeniem prawa, które zobowiązywałoby urzędników publicznych do deklarowania swojego majątku, ale posłowie jeszcze nie uchwalili tej ustawy. Pandora Papers wskazuje, że kłamał.

Inni światowi przywódcy wymienieni w dokumentach Pandora Papers to król Jordanii Abdullah II, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, prezydent Gabonu Ali Bongo Ondimba i prezydent Kongo-Brazzaville Denis Sassou-Nguesso. Król Jordanii zgromadził 70 milionów funtów imperium tajnych nieruchomości. Z kolei Blairs zaoszczędził 312 000 funtów opłaty skarbowej na transakcjach dotyczących nieruchomości.

Pandora Papers, czyli wielki wyciek o ukrytych majątkach bogaczy

Pandora Papers pokazuje hipokryzję polityków

Nie jest jasne, czy prezydent Kenyatta, który przechodzi na emeryturę w przyszłym roku po 10 latach sprawowania urzędu, wiedział o fundacji Varies, ale czas jej otwarcia sugeruje, że tak było. Siedem miesięcy wcześniej przegrał wybory prezydenckie w 2002 roku na rzecz kandydata opozycji Mwai Kibaki, który obiecał naprawić historyczne zbrodnie, a także rozpocząć wojnę z korupcją. W tamtym czasie rodzina ustępującego prezydenta Daniela Arap Moi, przyjaciela Kenyattów, rzekomo przeniosła pieniądze z kraju, jak wynika z raportu, który wyciekł z 2014 r., przez międzynarodową firmę konsultingową Kroll zajmującą się ryzykiem.

Rodzina Kenyattów ugruntowała swoje interesy polityczne i biznesowe podczas rządów pierwszego prezydenta Kenii, Jomo, ojca Uhuru. Został on oskarżony o wykorzystywanie swojej pozycji do gromadzenia bogactwa. Po jego śmierci w 1978 roku Ngina Kenyatta, jego czwarta żona, odegrała kluczową rolę w rozwijaniu rodzinnych interesów biznesowych.

Pandora Papers ujawnia, że ​​w 1999 roku pani Kenyatta i jej dwie córki, Kristina i Anna, założyły spółkę offshore – Milrun International Limited – która została zarejestrowana w BVI. Według ICIJ pani Kenyatta i jej córkom doradzali doświadczeni międzynarodowi eksperci majątkowi ze szwajcarskiego banku Union Bancaire Privée (UBP), który zatrudnił Alcogal, panamską kancelarię prawną specjalizującą się w zakładaniu i administrowaniu spółkami offshore. Konsorcjum twierdzi, że faktury od Alcogal do banku pokazują, że szwajcarscy doradcy odnosili się do Kenyattów z kodem „klient 13173”.

Firma Alcogal zapewniła zarejestrowaną siedzibę dla Milrun na największej z wysp BVI, Tortoli, oraz dostarczyła pracowników do pełnienia funkcji oficjalnych dyrektorów firmy. W rezultacie powstała całkowicie anonimowa firma, której nie można było powiązać z rodziną Kenyattów. Ta firma została wykorzystana przez panią Kenyattę i jej córki do zakupu mieszkania w centrum Londynu, które nadal jest jej właścicielem, zgodnie z dokumentami w UK Land Registry widziany przez Finance Uncovered. Wartość tej najlepszej nieruchomości, która do niedawna była wynajmowana przez brytyjską posłankę Emmy Ann Hardy, jest obecnie szacowana na blisko 1,3 mln dolarów. Rzecznik pani Hardy powiedział, że poseł „zupełnie nie wie” o tym, kto jest właścicielem nieruchomości. Według Finance Uncovered, rodzina Kenyattów wykorzystała inne firmy offshore do zakupu dwóch kolejnych nieruchomości w Wielkiej Brytanii.

Doradcy UBP ds. prywatnego majątku pomogli także bratu Kenyatty, Muhoho, założyć w 2003 r. Panamską firmę o nazwie Criselle Foundation. Fundacja została zarejestrowana w biurach Alcogal w Panamie i była nominalnie prowadzona przez członków zarządu z panamskiej firmy prawniczej. Inna firma BVI, której właścicielem był pan Muhoho, miała wycenę 30 milionów dolarów w akcjach i obligacjach od listopada 2016 r. Przeszukanie rejestrów publicznych w BVI i Panamie wykazało, że większość firm powiązanych z Kenyattami jest obecnie uśpionych, niektóre z nich w wyniku niepłacenia opłat regulacyjnych.

Prowadzenie tajnych firm nie jest nielegalne, ale niektóre z nich są wykorzystywane jako przykrywka do przekazywania pieniędzy, unikania podatków i prania brudnych pieniędzy. Wielokrotnie wzywano polityków do utrudnienia unikania podatków lub ukrywania aktywów, szczególnie po wcześniejszych przeciekach, takich jak Panama Papers. Sęk w tym, że Pandora Papers pokazuje, że politycy sami w takich rozwiązań korzystają.

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close