NaukaŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Implant mózgu może zwalczyć najpoważniejszą depresję

Implant mózgu zwalcza depresję?

Elektryczny implant mózgu może wykrywać i leczyć ciężką depresję. Tak uważają amerykańscy naukowcy po obiecujących wynikach u pierwszego pacjenta. Badanie eksperymentalne zostało opisane w czasopiśmie Nature Medicine.

Sarah, która ma 36 lat, założyła urządzenie ponad rok temu i mówi, że zmieniło to jej życie. Paczka wielkości pudełka zapałek w jej głowie jest zawsze „włączona”, ale dostarcza impuls tylko wtedy, gdy wyczuje, że kobieta może tego potrzebować.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco podkreślają, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy może to pomóc innym pacjentom, takim jak Sarah, z trudną do leczenia depresją, ale mają nadzieję i planują więcej prób.

Sarah jest pierwszą osobą, która przeszła terapię eksperymentalną. W ostatnich latach przeszła szereg nieudanych terapii, w tym antydepresantów i terapii elektrowstrząsowej. Operacja może brzmieć zniechęcająco, ale Sarah powiedziała, że ​​perspektywa uzyskania „wszelkiego rodzaju ulgi” była lepsza niż ciemność, której doświadczała.

Wyczerpałem wszystkie możliwe opcje leczenia. Moje codzienne życie stało się tak ograniczone. Każdego dnia czułam się torturowana. Prawie się nie ruszałam ani nic nie robiłam.

Operacja polegała na wywierceniu małych otworów w jej czaszce, aby dopasować przewody, które monitorowałyby i stymulowały jej mózg. Implant mózgu z baterią i generatorem impulsów był schowany w kości, pod skórą głowy i pod włosami. Zabieg trwał cały dzień roboczy i został przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym, co oznaczało, że Sarah była przez cały czas nieprzytomna. Sarah mówi, że kiedy się obudziła, poczuła euforię.

Kiedy implant mózgu został włączony po raz pierwszy, moje życie natychmiast wzrosło. Moje życie znów było przyjemne. W ciągu kilku tygodni zniknęły myśli samobójcze. Kiedy byłam pogrążona w depresji, widziałem tylko to, co było brzydkie.

Zuckerberg przeprasza za sześciogodzinną awarię i traci miliardy dolarów

Implant mózgu pomoże innym chorym?

Rok po operacji Sarah pozostaje zdrowa, bez skutków ubocznych.

Urządzenie powstrzymało moją depresję, pozwalając mi wrócić do mojego najlepszego ja i odbudować życie warte przeżycia.

Kobieta nie czuje, gdy implant mózgu się uruchamia, ale mówi:

Prawdopodobnie mogłabym ci powiedzieć w ciągu 15 minut, że zadziałało z powodu poczucia czujności i energii lub pozytywnego nastawienia, które odczuję.

 

Fot. UCSF 2021

Badaczka dr Katherine Scangos, która jest psychiatrą na uniwersytecie, powiedziała, że ​​innowacja była możliwa dzięki zlokalizowaniu „obwodów depresji” w mózgu Sary.

Znaleźliśmy jedno miejsce, czyli obszar zwany prążkowiem brzusznym, gdzie stymulacja konsekwentnie eliminowała uczucie depresji. Znaleźliśmy również obszar aktywności mózgu w ciele migdałowatym, który może przewidzieć, kiedy jej objawy będą najcięższe.

Naukowcy twierdzą, że potrzeba o wiele więcej badań, aby przetestować terapię eksperymentalną i ustalić, czy implant mózgu może pomóc większej liczbie osób z ciężką depresją, a być może również z innymi schorzeniami.

Ponieważ był tylko jeden pacjent i brak było stanu kontrolnego, okaże się, czy te obiecujące wyniki utrzymają się w badaniach klinicznych.

– mówi prof. Jonathan Roiser, ekspert neuronauki z University College London w Wielkiej Brytanii.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close