GospodarkaHandelInwestycjeNieruchomościPaństwoPrawoŚwiat

Inwestorzy Evergrande czekali na „poważną” transakcję

Evergrande nadal ma problemy

Podczas gdy inwestorzy czekają na ogłoszenie o przyszłości borykającego się z problemami chińskiego giganta nieruchomości Evergrande, dwie kolejne firmy z branży nieruchomości mają obawy co do ich zdolności do spłaty zadłużenia. W poniedziałek akcje Evergrande zostały zawieszone przed “komunikatem zawierającym poufne informacje o dużej transakcji”. Podobno firma ma sprzedać duży udział w jednym ze swoich przedsiębiorstw.

Firma w ostatnich tygodniach zmaga się ze spłatą odsetek od zadłużenia. Tymczasem dwie inne chińskie firmy zajmujące się nieruchomościami popadły w kłopoty finansowe po niespłaceniu długów. Ostatnie problemy Evergrande sprawiły, że sektor jest teraz poddawany intensywnej kontroli.

Sinic Holdings został we wtorek najnowszym chińskim deweloperem obniżonym przez globalną agencję ratingową. Fitch Ratings poinformował, że obniżył rating Sinica po tym, jak firma poinformowała, że ​​nie spłaciła odsetek i z powodu niepewności co do spłaty obligacji o wartości 246 mln dolarów, która ma nastąpić w tym miesiącu.

Szef firmy Sinic z siedzibą w Szanghaju trafił na pierwsze strony gazet w zeszłym miesiącu, kiedy stracił ponad miliard dolarów w wyniku wyprzedaży rynkowej związanej z obawami o Evergrande. Według Forbesa, jego osobiste bogactwo spadło z 1,3 mld dolarów do 250,7 mln dolarów, kiedy jego firma została zmuszona do zawieszenia obrotu swoimi akcjami w Hongkongu po prawie 90% spadku ich wartości.

W poniedziałek Fantasia Holdings z siedzibą w Shenzhen poinformowała, że ​​nie spłaciła obligacji o wartości 205,7 mln dolarów. To spowodowało spadek wartości rynkowej denominowanych w dolarach obligacji chińskiego producenta domów o prawie 50%.

Czy bankructwo chińskiego Evergrande załamie rynek kryptowalut?

Rywal wykupi Evergrande?

Rywal Evergrande, notowana na giełdzie w Hongkongu firma zajmująca się nieruchomościami, Hopson Development, ma kupić 51% udziałów w firmie za około 5 miliardów dolarów. Potencjalna transakcja dałaby najbardziej zadłużonemu deweloperowi na świecie bardzo potrzebny zastrzyk gotówki, który stara się pozyskać fundusze na dokonywanie płatności na rzecz klientów, inwestorów i dostawców.

W ostatnich tygodniach nasiliły się obawy, że problemy Evergrande rozprzestrzenią się na drugą co do wielkości gospodarkę świata i będą miały wpływ na światowe rynki finansowe. Jak dotąd Pekin nie skomentował bezpośrednio problemów finansowych Evergrande, chociaż bank centralny kraju i państwowe media zasygnalizowały, że rząd jest gotowy do pomocy w ochronie poszczególnych narażonych obywateli narażonych.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close