Kultura i sztukaNaukaTechnologie

Windows 11 ujrzał dziś światło dzienne! Zobacz jak wygląda! [GALERIA]

Windows 11 gotowy do pobrania

Windows 11, najnowsza wersja komputerowego systemu operacyjnego Microsoftu, zostanie udostępniona na całym świecie we wtorek jako bezpłatna aktualizacja dla użytkowników Windows 10. Dyrektor ds. produktów Windows, Panos Panay, powiedział, że najnowsza wersja została zbudowana tak, aby była „czysta, świeża i prostsza” dla użytkownika. Obiecał, że nowy system operacyjny nie będzie „ekstremalnym odstępstwem” od tego, co ludzie wiedzą.

Dodał, że nawet najmniej zaawansowani technicznie użytkownicy mogą łatwo dokonać aktualizacji. Dodał, że doświadczeni użytkownicy przetestowali go już szeroko za pomocą programu próbnego Windows Insider i byli przekonani, że nie będzie żadnych problemów, dodając, że aktualizacja jest „gotowa”.

Windows 11 ma kilka znaczących zmian konstrukcyjnych, a także pewne zmiany dotyczące działania systemu pod maską. Domyślnie menu Start jest wyśrodkowane na ekranie wraz z ikonami na pasku zadań. Po kliknięciu przycisk Start otwiera menu często używanych aplikacji. Pod pewnymi względami naśladuje wygląd menu lub programu uruchamiającego w smartfonie. Microsoft odpuścił również „kafelki”, które były obecne w menu Start systemu Windows 10. Opracowywanie interfejsu systemu Windows 11 polegało na obserwowaniu, w jaki sposób ludzie korzystają ze swoich komputerów – „w co chcą kliknąć, gdzie ich oczy są zwrócone na maszynę”.

Gdy wyszedł Windows 10, Microsoft zadeklarował, że będzie to „ostatnia wersja” systemu. To się oczywiście zmieniło.

Jesteśmy w czasach, w których nadchodzi nowa era dla komputerów PC.

– powiedział Panay.

Implant mózgu może zwalczyć najpoważniejszą depresję

Zmiany, zmiany, zmiany…

W całym systemie operacyjnym projekt faworyzuje zaokrąglone rogi i upraszcza większość menu i widoków folderów. Są też nowe, ulepszone opcje rozmieszczania okien i „przyciągania” ich do siatek. Widżety, główny punkt sprzedaży systemu Windows Vista z 2007 roku, również powracają – ale zamiast “unosić się” na ekranie, gdzie użytkownik je umieszcza, znajdują się na pasku bocznym po lewej stronie i są również połączone z usługami Microsoft.

Niektóre zmiany sięgają jednak głębiej niż interfejs i projekt. Integracje systemowe dla Microsoft Teams – zastępując Skype – i aplikacja Xbox, są mocno widoczne w reklamach Microsoftu. Sklep Microsoft — wersja sklepu z aplikacjami dla systemu Windows — został całkowicie przeprojektowany i pozwoli aplikacjom innych firm sprzedawać w nim bez znacznego cięcia.

Jedną z nowych funkcji, która podniosła brwi w świecie technologii, było to, że Windows 11 będzie uruchamiał aplikacje na smartfony z Androidem za pośrednictwem sklepu z aplikacjami Amazon. Pierwsi użytkownicy zgłaszali, że wbudowana funkcja wyszukiwania nowej wersji jest znacznie szybsza na większości urządzeń – ale także, że podczas dostarczania wyników internetowych faworyzuje własne usługi Microsoftu, Bing i przeglądarkę Edge.

Graczom Microsoft obiecuje, że jego nowa technologia dysków – Direct Storage – doprowadzi do znacznie lepszych czasów ładowania w grach, umożliwiając karcie graficznej dostęp do dysków pamięci masowej bez przechodzenia przez centralny procesor. Jednak ta funkcja, podobnie jak niektóre inne, wymaga nowszego sprzętu do działania. W rezultacie nie każdy komputer dostrzeże wszystkie potencjalne korzyści związane z aktualizacją – a niektóre komputery mogą w ogóle nie być w stanie dokonać aktualizacji.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close