BankowośćGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaŚwiat

Nowa Zelandia podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od siedmiu lat

Nowa Zelandia powoli wychodzi z kryzysu

Nowa Zelandia podniosłą stopy procentowe po raz pierwszy od siedmiu lat, starając się ograniczyć ceny nieruchomości i inflację. Bank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ) podniósł stopę procentową o ćwierć punktu procentowego do 0,5%. Ekonomiści spodziewali się podwyżki w zeszłym miesiącu, ale bank wstrzymał się z decyzją z powodu wybuchu epidemii wirusa Covid-19 Delta.

Nowa Zelandia jest jedną z pierwszych rozwiniętych gospodarek, które cofnęły cięcia stóp wprowadzone w czasie pandemii. RBNZ powiedział również, że planuje usunąć więcej środków stymulacyjnych, ponieważ gospodarka nadal się odbudowuje.

Komitet zauważył, że dalsze usuwanie bodźców polityki pieniężnej jest oczekiwane z czasem, przy czym przyszłe ruchy będą uzależnione od średnioterminowych perspektyw dla inflacji i zatrudnienia.

– podał RBNZ.

Nowa Zelandia szybko wyszła z recesji w zeszłym roku, częściowo dlatego, że udało jej się opanować koronawirusa i mogła zacząć ponownie otwierać swoją gospodarkę przed innymi krajami. RBNZ ostatni raz podniósł stopy procentowe na posiedzeniu ustalającym stopy procentowe w lipcu 2014 roku. W marcu ubiegłego roku obniżył on swoje główne odsetki do rekordowo niskiego poziomu 0,25%, aby pomóc wesprzeć gospodarkę przed skutkami pandemii koronawirusa.

Windows 11 ujrzał dziś światło dzienne! Zobacz jak wygląda! [GALERIA]

Likwidacja środków nadzwyczajnych

Banki centralne, rządy i międzynarodowe instytucje finansowe obniżyły stopy procentowe i wpompowały biliony dolarów w globalną gospodarkę w zeszłym roku, aby pomóc chronić ją przed skutkami krajów, które zamknęły się i zamknęły swoje granice. Nowa Zelandia znajduje się w gronie kilku rozwiniętych gospodarek, które w ostatnich tygodniach podniosły koszty pożyczek, ponieważ banki centralne starają się wycofać te nadzwyczajne środki.

W sierpniu Korea Południowa stała się pierwszą dużą gospodarką azjatycką, która podniosła stopy procentowe od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Bank Korei podniósł swoją podstawową stopę procentową z rekordowo niskiego poziomu 0,5% do 0,75%. Posunięcie to miało pomóc w ograniczeniu zadłużenia gospodarstw domowych i cen domów, które w ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosły.

W ostatnim miesiącu swoje koszty pożyczek podniosły nie tylko Nowa Zelandia, ale również Norwegia i Czechy. Oczekuje się, że inne kraje również podniosą stopy procentowe w nadchodzących miesiącach. Te wyższe koszty kredytu nieuchronnie odbiją się na obywatelach i przedsiębiorstwach.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close