Biznesowi celebryciMediaTechnologieTelekomunikacja

Duży wyciek danych z Twitch. Wiemy ile zarabia Ewron i inni streamerzy

Do ogromnego wycieku danych doszło na platformie Twitch. Blisko 125 gigabajtów danych zostało udostępnionych na portalu 4chan, dzięki czemu internauci dowiedzieli się, ile dokładnie zarabiają ich ulubieni streamerzy. Nie zabrakło polskich wątków. Wiemy na przykład, ile dokładnie zarobił Ewron, Gucio i Pago. Niemniej jednak i tak ich wynagrodzenia wyglądają dość niepozornie na tle najpopularniejszych streamerów na świecie, takich jak CriticalRole oraz xQc.

Atak hakerski na Twitch. Na 4Chan udostępniono 125 gigabajtów danych

Anonimowy haker udostępnił skradzione informacje na temat zarobków streamerów, kod aplikacji na urządzenia mobilne i konsole oraz prywatne dane użytkowników. Ponadto do sieci trafił także niepublikowany projekt “Vapor“, który ma być sklepem internetowym z grami komputerowymi. Będzie on działać na podobnej zasadzie, co Steam, GOG lub Epic Games.

Dane są w pełni prawdziwe, na dodatek internauci znaleźli w plikach oryginalne komentarze administratorów portalu. Dotyczą także wewnętrznych serwisów AWS, a także kodu źródłowego serwisu.

Źródło: 4Chan

Zobacz również: Dynamiczny rozwój branży gier komputerowych

Największe zaskoczenie wzbudził jednak fakt, że najpopularniejsi streamerzy na świecie do tej pory zarobili prawdziwe fortuny. Prym w tym wiedzie użytkownik CriticalRole, który łącznie zarobił aż 9,6 miliona dolarów od 2019 do września bieżącego roku. Nie gorszy jest xQc, który jedynie we wrześniu zarobił 752 tys. dolarów, czyli niemal 3 miliony złotych. 

Podobne pieniądze zarobili Shroud, Nickmercs i DrLupo. Trzeba jednak pamiętać, że zarobki nie obejmują wpływów z Youtube, sponsorów czy wpływów z darowizn zewnętrznych.

Zobacz również: Facebook przez awarię stracił 50 mld dolarów wartości rynkowej

Wyciek zarobków streamerów na Twitch. Ile zarabiają polscy streamerzy?

Wśród wykradzionych danych, haker udostępnił także raporty płacowe polskich streamerów. Dotyczy to zarówno wpływów z reklam, subskrypcji, bitsów (wewnętrzna waluta platformy), jak i donacji, czyli dobrowolnych wpłat fanów.

Tutaj prym wiedzie Ewron, który od 2019 roku zarobił na platformie 1,3 mln złotych. Jego transmisje śledzi nawet 10 tysięcy widzów, choć średnio nagrywa od 130 do 220 godzin w miesiącu. Z kolei Gucio zarobił do września 210 tysięcy dolarów, czyli około 826 tys. złotych.

Sam haker wyznał, że dokonał wycieku, ponieważ Twitch to “obrzydliwe i toksyczne miejsce“. Sami administratorzy portalu wydali oświadczenie w sprawie ataku. Wskazano, że śledztwo obecnie trwa, jak również analiza wydarzenia i udostępnionych danych prywatnych.

Wskazano również, że zresetowano wszystkie kody do streamingów. Nowe może uzyskać pod tym adresem.

Źródło: Sport.pl, VideoGameChronicle

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close