NaukaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

PiS chce zmienić hymn i godło Polski! Wydamy na to… 150 milionów

Godło i hymn do zmiany

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt ustawy buduje spójny system symboli państwowych, do których należą: godło Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiające wizerunek orła białego w koronie; godło Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiające wizerunek orła białego w koronie umieszczone w czerwonym polu; barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowiące składniki flagi państwowej; hymn Rzeczypospolitej Polskiej, oraz zasady ich użytkowania.

Jak tłumaczy resort, ustawa ma przede wszystkim dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych oraz wprowadzić korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów (w przypadku hymnu narodowego). Ma ona zastąpić dotychczasową regulację z 1980 roku. Ustawa m.in. porządkuje nazewnictwo heraldyczne, układ zwrotek hymnu zgodnie z chronologią wydarzeń, rozróżnia „flagę państwową” od „flagi narodowej” i wprowadza kokardę narodową. Zwiększa także dostępność symboli dla obywateli.

Resort kultury zaproponował modyfikację tekstu hymnu Polski, polegającą na zamianie kolejności drugiej i trzeciej zwrotki. Druga zwrotka hymnu Mazurka Dąbrowskiego będzie zaczynała się od słów “Jak Czarniecki do Poznania”, a nie jak dotychczas “Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”.

Publiczne wykonywanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej powinno być zgodne z tekstem literackim.

– zapisano w projekcie ustawy.

Windows 11 ujrzał dziś światło dzienne! Zobacz jak wygląda! [GALERIA]

Koszt? 150 milionów złotych

Istotne zmiany zajdą również w wyglądzie herbu. Godło stanie się płaskie, czyli usunięto cieniowanie, charakterystyczne dla używanego obecnie projektu autorstwa Zygmunta Kamińskiego, narysowanego tak, by przypominał płaskorzeźbę. Polski orzeł będzie miał także złote nogi i prześwity w koronie. Inną ważną zmianą jest doprecyzowanie odcieniu czerwieni na fladze i w tarczy herbu. W najnowszym projekcie co prawda nie pada słowo karmazyn, jednak z załączników wynika, że właśnie taki odcień czerwieni ma stać się oficjalny.

Resort chce także przywrócenia Chorągwi Rzeczypospolitej, czyli flagi przysługującej prezydentowi. Funkcjonowała jeszcze na Uchodźstwie, a jej brak eksperci uznawali dotąd za poważny błąd, bo własne flagi ma większość głów państw świata. Flagą prezydenta stanie się czerwony płat z orłem w białej obwódce. Kontrowersje u specjalistów na pewno wzbudzi brak obramowania z wężyka generalskiego.

Poseł Janusz Kowalski powiedział, że ma do wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego “ogromne zaufanie”. Pytany o brzmienie drugiej i trzeciej zwrotki hymnu, miał problemy z odpowiedzią.

Zmiany niosą za sobą konieczność wymiany używanych flag, używanych herbów czy tablic z herbem oraz wprowadzenia nowych wzorów dokumentów, uwzględniających nowe godło (np. świadectw; paszportów). Koszty szacuje się na 147,8 mln zł w okresie 10 lat od wejścia w życie zmian. Konsultacje projektu mają potrwać do 27 października.

Źródło: TVN24 

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close