EnergetykaGospodarkaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiat

Chiny nakazały zwiększenie wydobycia węgla, bo brakuje prądu

Chiny mają problem z niedoborami energii

Chiny nakazały ponad 70 kopalniom w Mongolii Wewnętrznej zwiększenie produkcji węgla o prawie 100 mln ton, przy czym kraj walczy z najgorszym od lat kryzysem energetycznym i niedoborami węgla. Posunięcie to jest najnowszą próbą chińskich władz zwiększenia podaży węgla przy rekordowo wysokich cenach i niedoborach energii elektrycznej, które doprowadziły do ​​racjonowania energii w całym kraju, paraliżując produkcję przemysłową.

Proponowany wzrost stanowiłby prawie 3% całkowitego zużycia węgla energetycznego w Chinach. W pilnym zawiadomieniu z dnia 7 października regionalny departament energii Mongolii Wewnętrznej zwrócił się do miast Wuhai, Ordos i Hulunbuir, a także Xilingol League o powiadomienie 72 kopalń, że mogą one natychmiast działać na określonych, wyższych zdolnościach, pod warunkiem zapewnienia bezpiecznej produkcji.

Urzędnik z regionalnego biura energetycznego potwierdził zawiadomienie, ale odmówił podania, jak długo potrwa zwiększenie produkcji. Zawiadomienie pojawiło się po spotkaniu tego samego dnia, podczas którego władze regionalne określiły środki dotyczące dostaw energii na zimę, w odpowiedzi na mandaty chińskiej rady stanowej lub gabinetu.

Grupa zadaniowa ds. węgla [rządowa] będzie wzywać górników do bezkompromisowego zwiększenia produkcji, podczas gdy zespół zadaniowy ds. energetyki powinien mieć zagwarantowane przez wytwórców zaspokojenie zimowego zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło.

– podały lokalne gazety.

Handlowiec z Pekinu, który oszacował, że zwiększenie produkcji może potrwać od dwóch do trzech miesięcy, powiedział:

To pokazuje, że rząd poważnie myśli o zwiększeniu lokalnej produkcji węgla, aby złagodzić niedobór.

72 kopalnie wymienione przez Biuro Energetyczne Mongolii Wewnętrznej, z których większość to kopalnie odkrywkowe, miały wcześniej zatwierdzoną roczną zdolność produkcyjną 178,45 mln ton. W zawiadomieniu Chiny zaproponowały zwiększenie mocy produkcyjnych o 98,35 mln ton łącznie.

Szczepionka na malarię zatwierdzona przez WHO! Uratuje miliony dzieci!

Rozwiązanie tymczasowe?

Mongolia Wewnętrzna to drugi co do wielkości region produkcji węgla w Chinach, który wyprodukował nieco ponad 1 miliard ton w 2020 r. i odpowiada za ponad jedną czwartą całkowitej produkcji krajowej. Jednak produkcja ta spadła o 8% w 2020 r. i spadała co miesiąc od kwietnia do lipca tego roku, częściowo z powodu dochodzenia antykorupcyjnego wszczętego w zeszłym roku przez Chiny i wymierzonego w sektor węglowy, co doprowadziło do niższej produkcji, ponieważ górnikom zakazano produkujących powyżej zatwierdzonej mocy.

Pomoże to złagodzić niedobór węgla, ale nie może wyeliminować problemu. Rząd nadal będzie musiał zastosować racjonowanie energii, aby zapewnić zrównoważenie rynków węgla i energii w okresie zimowym.

– powiedziała Lara Dong, starszy dyrektor w IHS Markit.

Sąsiednia prowincja Shanxi, największy region węglowy Chin, musiała w tym tygodniu zamknąć 27 kopalń z powodu powodzi.

Tymczasem zużycie węgla rośnie, ponieważ północno-wschodnie Chiny rozpoczęły zimowy sezon grzewczy, a główne elektrownie mają zapasy na około 10 dni użytkowania, w porównaniu z ponad 20 dniami w zeszłym roku. Aby zapewnić dostawę energii elektrycznej i ciepła użytkownikom mieszkaniowym, Chiny ponownie otworzyły dziesiątki innych kopalń i zatwierdziły kilka nowych.

Rząd wezwał również do „odpowiedniego” zwiększenia importu węgla do poziomu z ubiegłego roku, poinformowali analitycy, po tym, jak import spadł o prawie 10% w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy. Zapasy węgla w głównych chińskich portach wyniosły 52,34 mln ton pod koniec września przed tygodniowym świętem narodowym, które rozpoczęło się 1 października, czyli o 18% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close