Kultura i sztukaMediaŚwiat

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana dziennikarzom z Filipin i Rosji

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana dziennikarzom

Dziennikarze Maria Ressa i Dmitrij Muratow zdobyli Pokojową Nagrodę Nobla za „odważną walkę” w obronie wolności słowa na Filipinach i w Rosji. Komitet Noblowski nazwał parę „przedstawicielami wszystkich dziennikarzy, którzy opowiadają się za tym ideałem”. Pokojowa Nagroda Nobla o wartości 10 milionów koron szwedzkich (1,1 miliona dolarów) została przyznana w Norweskim Instytucie Nobla w Oslo. Dziennikarze zostali wybrani spośród 329 kandydatów.

Maria Ressa, współzałożycielka serwisu informacyjnego Rappler, została pochwalona za wykorzystanie wolności słowa do „ujawnienia nadużycia władzy, stosowania przemocy i rosnącego autorytaryzmu w jej rodzinnym kraju, Filipinach”. W transmisji na żywo Rapplera Ressa powiedziała, że ​​jest „w szoku”. Powiedziała, że ​​jej zwycięstwo pokazało, że „nic nie jest możliwe bez faktów… świat bez faktów oznacza świat bez prawdy i zaufania”.

Komitet stwierdził, że Dmitrij Muratov, współzałożyciel i redaktor niezależnej gazety Novaja Gazeta, przez dziesięciolecia bronił wolności słowa w Rosji w coraz trudniejszych warunkach. W wywiadzie dla popularnego kanału Telegram Podyom pan Muratov powiedział:

Śmieję się. Wcale się tego nie spodziewałem. To szaleństwo.

Pokojowa Nagroda Nobla została przez niego nazwana „odpłatą za represjonowane obecnie rosyjskie dziennikarstwo”. Redaktorowi pogratulował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który powiedział:

Uparcie pracuje zgodnie z własnymi ideałami, jest im oddany, jest utalentowany, jest odważny.

TVP straciło skoki narciarskie na rzecz TVN. Zemsta smakuje na zimno

Przedmiot licznych kontrowersji

Pokojowa Nagroda Nobla ma na celu uhonorowanie osoby lub organizacji, która „wykonała najwięcej lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami”.

Bezpłatne, niezależne i oparte na faktach dziennikarstwo służy ochronie przed nadużywaniem władzy, kłamstwami i propagandą wojenną.

– stwierdziła komisja w oświadczeniu.

Bez wolności słowa i wolności prasy trudno będzie skutecznie promować braterstwo między narodami, rozbrojenie i lepszy porządek świata, aby odnieść sukces w naszych czasach.

– dodano.

Pokojowa Nagroda Nobla jest jednym z pięciu Nagród Nobla ustanowionych z woli szwedzkiego przemysłowca, wynalazcy i uzbrojenia (broni i sprzętu wojskowego) producenta Alfreda Nobla, wraz z nagrodami w chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny i literatury. Zgodnie z wolą Alfreda Nobla, laureata wybiera Norweski Komitet Noblowski, pięcioosobowy komitet powołany przez norweski parlament.

Ze względu na swój polityczny charakter Pokojowa Nagroda Nobla przez większość swojej historii była przedmiotem licznych kontrowersji. W ubiegłym roku trafiła do organizacji Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP), która została nagrodzona za wysiłki na rzecz walki z głodem i poprawy warunków pokoju.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close