Biznesowi celebryciBusiness lifestyleŚwiatTechnologie

Przez rozwód Bill Gates nie jest już w trójce najbogatszych Amerykanów

Bill Gates dużo stracił przez rozwód

Pierwsza trójka najbogatszych Amerykanów to według “Forbesa” to założyciel Amazona Jeff Bezos, szef Tesli Elon Musk i kierujący Facebookiem Mark Zuckerberg. Od 1991 r. Bill Gates zajmował pierwsze lub drugi miejsce. Majątek twórcy Microsoftu wzrósł w 2021 r., ale to nie wystarczyło i w tym roku wypadł poza podium.

Jak zauważa amerykański “Forbes”, przyczynił się do tego m.in. jego głośny rozwód. Część majątku Gatesa – warte co najmniej 5,7 mld dol. udziały w spółkach notowanych na giełdzie – trafiła do byłej żony Melindy French Gates. Mimo, że majątek twórcy Microsoftu wzrósł w 2021 r. o 23 mld dolarów do ok. 134 mld dolarów, to jednak nie wystarczyło do przegonienia innych głośnych nazwisk.

Bill Gates i jego żona Melinda Gates rozwodzą się po 27-latach wspólnego małżeństwa. Założyciel Microsoft napisał o tym na swoim Twitterze, prosząc o poszanowanie prywatności. Według nieoficjalnych informacji, to Melinda wniosła o rozwód z Billem Gatesem

Po wielu próbach i pracy nad naszym związkiem podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszego małżeństwa. […] Przez 27 lat wychowaliśmy trójkę wspaniałych dzieci i zbudowaliśmy fundację, która pracuje na całym świecie, aby wszyscy ludzie mogli żyć zdrowo i produktywnie.

Chociaż sprawa rozwodowa Gatesów ma odbyć się dopiero w 2022 r., to para już zaczęła dzielić swój majątek. A jest co dzielić, bo majątek Gatesów to 146 miliardów dolarów. Para co prawda nie podpisała intercyzy, ale zawarła umowę określającą podział majątku przy rozstaniu. Już w dniu ogłoszenia rozwodu Melinda Gates została miliarderką. Według “Wall Street Journal”, firma Cascade Investment, będąca wehikułem inwestycyjnym Gatesa, przekazała Melindzie akcje w kilku firmach:

  • Coca-Coli,
  • spółce zajmującej się produkcją opakowań Coca-Cola Femsa SAB,
  • Grupo Televisa SA – meksykańskiej grupie medialnej, największej w hiszpańskojęzycznym świecie,
  • Canadian National Railway – jednym z dwóch głównych przewoźników kolejowych w Kanadzie,
  • AutoNation – amerykańskim dilerze samochodów.

Szczepionka na malarię zatwierdzona przez WHO! Uratuje miliony dzieci!

Melinda Gates miliarderką

Melinda Gates wylądowała na liście najbogatszych ludzi świata. Co prawda gdzieś około 1 390 miejsca, ale obok między innymi Donalda Trumpa. Dołączy tym samym do rosnącego grona 328 miliarderek na świecie, choć wciąż niewielkiego wobec ponad 2 tysięcy mężczyzn na liście.

Rozwód Gatesów będzie najdroższym od czasu rozstania się Jeffa Bezosa z byłą już żoną MacKenzie Scott, która w ramach rozwodu otrzymała 4% akcji Amazona, wartych wówczas 36,5 miliarda dolarów. Była żona Bezosa została dzięki rozwodowi jedną z najbogatszych kobiet świata.

Gates w oświadczeniu przekazał, że wciąż z byłą małżonką będą zajmować się wspólną fundacją charytatywną Bill & Melinda Gates Foundation. Fundacja Gatesów od lat pomaga milionom ludzi na całym świecie. Do tej pory wydali około 50 miliardów dolarów na akcje charytatywne, koncentrują się także na działaniach edukacyjnych i prozdrowotnych. Zobowiązali się też do przekazania ponad 90% swojego majątku na cele charytatywne w ramach inicjatywy The Giving Pledge.

Źródło: Business Insider

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close