InwestycjeKultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Rydzyk i jego organizacje dostały z 2,3 mln zł dotacji od MSZ

Rydzyk i jego organizacje dostały miliony

Wiceminister Piotr Wawrzyk, w odpowiedzi na interpelację posłanek Wandy Nowickiej i Joanny Scheuring-Wielgus, opublikował dane o środkach finansowych przekazanych Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej oraz Fundacji Lux Veritatis przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych od 2016 roku. Wynika z nich, że w latach 2016-2021 związana z o. Tadeuszem Rydzykiem Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uzyskała od Ministerstwa Spraw Zagranicznych 1,62 mln zł dotacji, a Fundacja Lux Veritatis nadająca Telewizję Trwam – 718 tys. zł. Na co Tadeusz Rydzyk i jego organizacje dostały te pieniądze?

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej zdecydowaną większość środków od MSZ otrzymała na Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. W 2016 roku uzyskała od resortu 190 tys. zł, w 2017 i 2018 roku – po 260 tys. zł, w 2019 roku – 215,6 tys. zł, a w ub. i b.r. – 217,6 tys. zł. Ponadto Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej otrzymała dwa granty na projekty historyczne. W 2018 roku, uzyskała 156,8 tys. zł na projekt „Wdzięczni za niepodległą Polskę”. W 2016 roku uczelnia dostała 105,2 tys. zł na projekt „Śmierć za kromkę chleba. Przywracanie pamięci na arenie międzynarodowej o polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej”.

Piotr Wawrzyk zaznaczył, że Rydzyk i jego organizacje dostały dotacje w ramach otwartych konkursów ministra spraw zagranicznych, w których przekazano środki podmiotom z 16 województw prowadzących regionalne ośrodki debaty międzynarodowej.

W ramach zadania publicznego pn. „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej” prowadzone są działania komunikacyjne, informacyjne i edukacyjne, których realizacja inspiruje debatę o polskiej polityce zagranicznej, jej aspektach i uwarunkowaniach. W wyniku tej aktywności następuje poszerzenie i wzmocnienie wiedzy w środowiskach lokalnych o procesach i wydarzeniach międzynarodowych istotnych z punktu widzenia polskiej racji stanu. Celem tych działań jest także kształtowanie efektywnych kanałów współpracy między MSZ, samorządem i organizacjami pozarządowymi w regionie oraz rozwój kontaktów i współpracy między polskimi i zagranicznymi ośrodkami opiniotwórczymi.

– stwierdził polityk.

Rydzyk prosi o pieniądze na swoją uczelnię, która “nie jest skażona marksizmem”

Rydzyk może liczyć na wsparcie

Z kolei Fundacja Lux Veritatis najwięcej od MSZ otrzymała w 2017 roku – 216 tys. zł na projekt „Pamięć i Tożsamość – Międzynarodowe Centrum Informacyjne”. Chodziło m.in. o wydanie 1 tys. egz. albumu o Polakach ratującym Żydów podczas II wojny światowej, przygotowanie strony internetowej z 1,5 tys. świadectw historycznych (300 przetłumaczono na języki angielski, niemiecki i hebrajski), aktualizację czterech kiosków multimedialnych w Kaplicy Pamięci znajdującej się w sanktuarium pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu i organizację międzynarodowej konferencji.

W 2018 roku MSZ kupił od Fundacji Lux Veritatis 250 egz. albumu „Pamięć i Nadzieja” za 5,4 tys. zł. – Album został przekazany dyplomatom akredytowanym w Polsce w związku z pierwszymi obchodami w 2018 roku Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów.

– podano w odpowiedzi na interpelację.

W 2016 roku fundacja otrzymała 200 tys. zł na projekt „By pamięć o nich trwała”. Obejmował on wyrycie na ścianach Kaplicy Pamięci w Toruniu, wyłożonych granitowymi płytami 1059 imion i nazwisk Polaków zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej za ratowanie Żydów, przygotowanie serwisu internetowego na ten temat oraz produkcję i dwukrotną emisję programu o miejscu pamięci i świadectwach dotyczących ratowania przez Polaków życia Żydów. W 2019 roku fundacja otrzymała 24 tys. zł dotacji na projekt „Bohaterowie codzienności – pamięć i upowszechnianie”, którego celem – jak opisano w odpowiedzi na interpelację – było „umożliwienie międzynarodowym i polskim odbiorcom zwiedzającym powstający w Toruniu Park Pamięci Narodowej dostęp do danych historycznych świadczących o postawach Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej”. W ramach projektu zredagowano i opracowano materiały dotyczące 1,6 tys. Polaków ratujących Żydów.

Z kolei w ub.r. fundacji, z którą powiązany jest Tadeusz Rydzyk, przyznano 98,5 tys. zł na uruchomienie kwartalnika historycznego „Pamięć i Tożsamość” z materiałami o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Magazyn ukazał się w wersji papierowej i cyfrowej (na urządzenia mobilne). – Jest on kontynuacją działań Instytutu „Pamięć i Tożsamość“ im. św. Jana Pawła II, przedstawiając jego prace badawcze, ale także społeczny i historyczny kontekst ukazywanego okresu historii – zaznaczono w stanowisku resortu. MSZ zapłacił za reportaże o rtm. Pileckim w TV Trwam W 2018 roku Fundacja Lux Veritatis dostała 180 tys. zł dotacji na projekt „Rotmistrz Pilecki – przywrócenie pamięci”. W ramach projektu przygotowano trzy 30-minutowe reportaże dokumentalne o rotmistrzu Witoldzie Pileckim w polskiej i angielskiej wersji językowej. Reportaże wyemitowano w Telewizji Trwam oraz promowano na YouTubie i Twitterze. Fundacja Lux Veritatis, tak samo jak Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, wszystkie granty z MSZ uzyskała w otwartych konkursach.

Interpelacja w sprawie finansowania projektów WSKSiM i Fundacji Lux Veritatis została także skierowana do innych ministerstw. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dwa granty Fundacji Lux Veritatis. W 2019 roku nadawca TV Trwam otrzymał 85,5 tys. zł na program „Regał” promujący czytelnictwo, a w ub.r. – 61,2 tys. zł na dwuletni projekt „Zachowali godność w czasie próby. Literackie świadectwo postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej”.

Źródło: Wirtualne Media

Rydzyk dostał od rządu ponad 5 milionów na emisję spotów

  

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close