NaukaŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Szczepionka na malarię zatwierdzona przez WHO! Uratuje miliony dzieci!

Szczepionka na malarię zatwierdzona przez WHO

Naukowcy i pracownicy służby zdrowia świętowali po zatwierdzeniu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) powszechnego stosowania pierwszej na świecie szczepionki przeciw malarii. Malaria zabija rocznie do dwóch milionów osób, a kolejne 300 do 500 milionów ulega zarażeniu. Co roku w Afryce Subsaharyjskiej na malarię umiera ponad 260 000 dzieci poniżej piątego roku życia, a szczepionka na malarię może uratować setki tysięcy, jeśli nie miliony istnień ludzkich.

Szczepionka na malarię okazała się skuteczna sześć lat temu, zapobiegając 40% przypadków malarii i 30% ciężkich przypadków. Od 2019 roku naukowcy prowadzą szersze pilotażowe programy szczepień w Ghanie, Kenii i Malawi. Ponad 800 000 dzieci otrzymało co najmniej jedną dawkę, a WHO twierdzi, że nie ma obaw dotyczących bezpieczeństwa.

Byłoby oczywiście lepiej, gdyby wskaźnik skuteczności był wyższy, ale wielu by powiedziało, że trzeba pomyśleć o skali problemu – przy setkach milionów przypadków 40% redukcja to wciąż ogromna liczba uratowanych istnień ludzkich.

Jest to umiarkowanie skuteczna szczepionka… [ale] oszczędzanie, konserwowanie, unikanie 30-40% przypadków i zgonów może przynieść znaczne korzyści populacji.

– powiedział Pedro Alonso z WHO dla BBC Focus on Africa.

Władze ds. zdrowia podkreślają również, że szczepionka na malarię to nowa broń w walce z chorobą, którą można stosować wraz z innymi środkami zapobiegawczymi, takimi jak moskitiery i leki zwalczające pasożyta malarii.

Elon Musk przenosi siedzibę Tesli do Teksasu, bo się pokłócił o COVID

Kto sfinansuje szczepienia w Afryce?

Malaria to pasożyt, który atakuje i niszczy komórki krwi w celu rozmnażania się i rozprzestrzenia się przez ukąszenia wysysających krew komarów. Szczepionka na malarię jest skierowana przeciwko najbardziej śmiercionośnemu i powszechnemu pasożytowi w Afryce: Plasmodium falciparum. Dr Alonso powiedział, że próbuje poradzić sobie z formą pasożyta, który dostaje się do krwi ofiary wkrótce po ugryzieniu, poprzez częściowe blokowanie dostępu do ludzkich komórek, a tym samym zapobieganie chorobom.

Uważa się, że najbardziej zagrożone śmiercią na malarię są dzieci, ponieważ w przeciwieństwie do dorosłych nie miały one szansy na zbudowanie odporności. Szczepione dziecko potrzebuje czterech dawek, aby ochrona była skuteczna. Pierwsze trzy podaje się w odstępie miesięcznym w wieku pięciu, sześciu i siedmiu miesięcy, a ostatnia dawka przypominająca jest potrzebna w wieku około 18 miesięcy.

Szczepionka na malarię została opracowana przez giganta farmaceutycznego GSK, który zobowiązał się dostarczać dawki po kosztach produkcji plus 5%, ale nie określił ceny. Jeśli chodzi o ich zakup, to teraz do krajów i darczyńców należy znalezienie na to pieniędzy.

Międzynarodowa społeczność finansująca musi teraz przedyskutować, a następnie zdecydować, jak zdobyć szczepionkę.

– powiedział dyrektor ds. zdrowia globalnego GSK, Thomas Breuer.

Rose Jalang’o, która pomaga koordynować program pilotażowy w Kenii, powiedziała, że ​​władze czekają na globalne wytyczne dotyczące finansowania szczepionki w ramach krajowego programu szczepień. Obecnie w Kenii większość funduszy na szczepienia pochodzi od darczyńców, takich jak globalny sojusz szczepionkowy Gavi oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close