Biznesowi celebryciBusiness lifestyleHandelInwestycjeMedia

Donald Trump otrzymywał na swój hotel miliony dolarów od obcych rządów

Donald Trump po raz kolejny ma kłopoty związane ze swoją wiarygodnością. Jak się bowiem okazało, hotel miliardera, kiedy biznesmen był prezydentem, stracił ponad 70 milionów dolarów. To dość istotne, ponieważ mieści się on raptem kilka przecznic od Białego Domu, a sam Trump przekonywał, że hotel jest w doskonałej kondycji. Tymczasem okazuje się, że prezydent otrzymał miliony dolarów w darowiznach i płatnościach od obcych rządów za… noclegi w tym hotelu.

Donald Trump stracił miliony dolarów podczas swojej prezydentury

Według Komisji Nadzoru i Reformy Izby Reprezentantów — firma holdingowa biznesmena miała przekazać nawet 24 miliony dolarów na utrzymanie działalności hotelu. To zaś stoi w przeciwieństwie do słów samego byłego prezydenta, który twierdził, że hotel zarobił około 156 mln dolarów w czasie jego prezydentury i hotel może zarobić sam na siebie. Jednakże według dokumentów Donald Trump miał ukrywać “potencjalny konflikt interesów” i “rażąco przesadził” z wykazaniem rentowności hotelu.

Jak informuje BBC, Komisja Nadzoru i Reformy Izby Reprezentantów otrzymała dokumenty dostarczone przez General Services Administration (GSA) nadzorujące wydatki federalne. Wynika z nich, że hotel otrzymał nawet 3,7 mln dolarów w płatnościach od zagranicznych rządów. Oznacza to, że według średnich stawek dziennych można byłoby opłacić tą kwotą aż 7400 nocy w hotelu. Tymczasem według danych hotel miał stracić ponad 70 milionów dolarów podczas 4 lat sprawowania urzędu przez Donalda Trumpa.

Zobacz również: Trump Organization oskarżona w dochodzeniu podatkowym

Ustawodawcy twierdzą, że kwota ta budzi wystarczające obawy o potencjalne naruszenie konstytucyjnych przepisów, które zapobiegają wpływom obcych rządów na urzędników federalnych. Na dowód tego, raport przekazuje, że Donald Trump otrzymał znaczne sumy pieniędzy od Deutsche Bank.

To, jak wynika z dokumentów, miało pomóc byłemu prezydentowi na spłatę pożyczek i zobowiązań kredytowych w wysokości 170 mln dolarów. Sam biznesmen nie poinformował o tym publicznie, choć wpływy finansowy zezwoliły na przyspieszenie spłat zadłużenia o 6 lat. Z tego powodu parlamentarzyści poprosili o dodatkowe dokumenty z GSA na temat hotelu Trumpa. Prośba dotyczy między innymi zagranicznych płatności i udzielonych pożyczek niskoprocentowych.

Zobacz również: Trump pozwany przez siedmiu policjantów za atak na Kapitol

Donald Trump w czasie prezydentury otrzymał miliony dolarów od obcych państw. Wszystko po to, aby utrzymać swój hotel w Waszyngtonie

Tymczasem Trump Organization wskazał, że oskarżenia są zupełnie bezpodstawne. Według przedstawicieli organizacji jest to “polityczna rozgrywka”, która ma na celu szkalowanie byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak wskazano w odpowiedzi na zarzuty:

Ten raport jest niczym więcej niż kontynuowanym politycznym nękaniem w desperackiej próbie wprowadzenia w błąd amerykańskiej opinii publicznej i zniesławienia Trumpa w dążeniu do realizacji ich własnej agendy.

Zobacz również: NYT: Donald Trump w ciągu 10 z ostatnich 15 lat nie płacił podatków federalnych

Jednakże jak twierdzi Noah Bookbinder z organizacji “Obywatele na rzecz Odpowiedzialności i Etyki w Waszyngtonie“:

[…] W związku z tym istnieje realne zagrożenie, że jedyną liną ratunkową były skorumpowane interesy pochodzące od ludzi i organizacji oraz rządów starających się wpłynąć na niego. […] Wykorzystanie przez [Trumpa] prezydentury do pozyskiwania biznesu było absolutnie niezbędne do zahamowania przepływu strat.

Obecnie w wyniku nieprzerwanych strat, firma Trumpa próbuje sprzedać 263-pokojowy hotel od jesieni 2019. Niestety w wyniku pandemii chętnych na zakup hotelu wciąż brakuje, ponieważ cena wywoławcza to 500 milionów dolarów.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close