GospodarkaHandelInwestycjeMediaPaństwoPrawo

Kraje OECD zgodziły się na wspólny międzynarodowy podatek korporacyjny

Aż 136 krajów zjednoczonych w OECD podpisało historyczne porozumienie wprowadzające minimalną stawkę korporacyjną w wysokości 15%. Porozumienie umożliwi podnoszenie podatków od sprzedaży dokonywanej na terenie granic danych państw. Według specjalistów podatek korporacyjny jest także milowym krokiem w celu pokonania zjawiska unikania płatności i ukrywania dochodu przez największe korporacje na świecie.

136 krajów OECD wprowadza jednolity, minimalny podatek korporacyjny w wysokości 15%

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przekazała, że 136 krajów ze 140 obecnych, zgodziło się dołączyć do porozumienia w celu narzucenia dwufilarowego globalnego planu reformy podatkowej. Globalna, minimalna stawka podatkowa w wysokości 15% zostanie wprowadzona jeszcze przed 2023 rokiem. Naciskał głównie na to prezydent USA Joe Biden, który wielokrotnie wskazywał na potrzebę wprowadzenia zmian w tym zakresie.

Zobacz również: Biden chce podnieść podatki nie tylko w USA, ale… na całym świecie

Jak informuje BBC, międzynarodowa reforma ma na celu uzyskanie sprawiedliwego podziału zysków. Przede wszystkim ma zmusić największych gigantów na świecie, takich jak Google, czy Facebook, do należytej płatności podatkowej na terenie krajów, w których te firmy działają. Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przekazał również, że umowa “zmodernizuje globalny system podatkowy na miarę współczesnych czasów“:

Mamy teraz jasną drogę do bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego, w którym wielcy globalni gracze płacą swój sprawiedliwy udział, gdziekolwiek prowadzą działalność.

Globalny podatek korporacyjny staje się faktem

Jak informuje The Guardian:

OECD stwierdziła, że ponad 125 mld dolarów zysków korporacyjnych z około 100 największych i najbardziej dochodowych międzynarodowych firm na świecie zostanie przeniesionych w ramach pierwszego filaru dwutorowych reform.

Drugi filar ustanowi globalną minimalną stawkę podatkową na poziomie 15% dla dużych firm. Mimo że plan nie wyeliminuje konkurencji podatkowej, porozumienie określa zasady ograniczające wyścig na dno w dziedzinie podatków. OECD twierdzi, że pozwoli to na zebranie dodatkowych 150 mld dolarów dla rządów na całym świecie każdego roku.

To z kolei przyczyni się do wzmocnienia podupadłych gospodarek po pandemii COVID-19.

Dużym problemem było przekonanie Irlandii do podniesienia obecnej stawki 12,5% do wymaganych 15%. Jednakże po wielogodzinnych konsultacjach poinformowano, że umowa dwustronna uzyskała poparcie rządu w Dublinie. Stawka podatkowa będzie dotyczyła wyłącznie tych firm, których obroty przekraczają 750 mln euro. Mniejsze przedsiębiorstwa dalej będą opodatkowane stawką 12,5%.

Tym samym wyższe podatki będą dotyczyć 56 irlandzkich przedsiębiorstw, które obecnie zatrudniają ponad 100 tysięcy osób oraz 1500 firm mających kapitał zagranicznych, ale mają siedzibę w Irlandii. Te drugie firmy zatrudniają na chwilę obecną nawet 400 tysięcy pracowników.

Zobacz również: Nowy rok, nowe podatki. Czy rząd ma litość dla przedsiębiorców?

Mimo to, wiele krajów ma liczne obawy w związku z wprowadzanym podatkiem. Dotyczy to państw rozwijających się, takich jak Kenia czy Nigeria, które niechętnie przyłączały się do porozumienia. Decydenci stwierdzili bowiem, że obciążenie fiskalne będzie nieproporcjonalnie korzystne dla dużych gospodarek, a mniejsze kraje nie uzyskają sprawiedliwych roszczeń finansowych.

Zobacz również: Co łączy AliExpress, Facebooka i Google? Unikanie opodatkowania i niszczenie konkurencji

Międzynarodowy podatek korporacyjny pomoże w walce z unikaniem opodatkowania przez gigantów technologicznych

Mathias Cormann, sekretarz generalny OECD,  przekonuje, że obecne ustalenia są “wielkim zwycięstwem” dla współpracy międzynarodowej. Podatek korporacyjny jest bowiem rozwiązaniem, który pozytywnie wpłynie na rozwój państw, a także uchroni kraje przed nieuczciwą konkurencją i monopolizacją rynków przez największych graczy:

Jest to dalekosiężne porozumienie, które zapewnia, że nasz międzynarodowy system podatkowy jest dostosowany do celu w zdigitalizowanej i zglobalizowanej gospodarce światowej.

Niemniej jednak OECD nie ukrywa nawet, że podatek ma uderzyć przede wszystkim w korporacje takie jak Amazon czy Facebook. Rozwiązanie zatem wydaje się być sprawiedliwe pod kątem przyszłościowym i sprawiedliwym społecznie. Największe korporacje od lat unikały opodatkowania oraz wielokrotnie niszczyły lokalną konkurencję, mimo corocznych i nieprzerwanych miliardowych zysków.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close