GospodarkaHandelMarketing

Kalifornia wprowadza ustawę o sprzedaży zabawek neutralnych płciowo

Kalifornia wprowadza prawo wymagające od sprzedawców detalicznych umiejscowienia działów z zabawkami neutralnymi płciowo. Tym samym będzie pierwszym stanem w USA, które zobliguje duże sklepy do respektowania i zapewnienia produktów zgodnie z duchem ideologicznym. Ustawa została podpisana przez gubernatora Govina Newsoma.

Kalifornia wprowadza prawo wymagające sprzedaż zabawek neutralnych płciowo

Jak informuje Los Angeles Times, nowe prawo zostanie wprowadzone w życie już w 2024 roku. Ustawa dotyczy wszystkich sklepów detalicznych w Kalifornii, które zatrudniają minimum 500 osób. Sprzedawcy muszą sprzedawać niektóre zabawki i produkty dziecięce w specjalnie wyznaczonych strefach oznaczonych daną płcią. Firmy będą mogły same zadecydować, czy dane artykuły dziecięce mogą znaleźć się w tradycyjnych działach dla chłopców, lub dziewczynek.

Zobacz również: Cupra Ateca i Cupra Formentor – zabawki, które mogą Ci się spodobać

Ustawa Zgromadzenia 1084, bo o niej mowa, ma na celu stopniową zmianę w marketingu produktów dziecięcych. Jak przekazał inicjator nowych przepisów Evan Low z Partii Demokratycznej:

Przepisy mają sprawić, że jeśli jesteś dziewczynką, to możesz bez problemu znaleźć samochód policyjny, wóz strażacki lub dinozaura. I podobnie, jeśli jesteś chłopcem i chcesz bawić się brokatem, to dlaczego nie? Dlaczego miałbyś czuć piętno i udać do innego miejsca?

Low wyznał, że do zmiany przepisów zainspirowała go jedna z córek jego pracowników. Dziewczynka zapytała, dlaczego musi iść do działu dla chłopców, aby znaleźć pewną zabawkę. Tymczasem firmy już w latach 40. i 50. zadecydowały o sprzedawaniu danych produktów w specjalnie wydzielonych działach oznaczonych różowymi i niebieskimi emblematami.

Kalifornia: skąd pomysł na zabawki neutralne płciowo i czy to naprawdę jest istotne?

Jak wskazał Campbell Leaper, profesor psychologii na UC Santa Cruz:

Z wielu różnych badań wiemy, że gdy dzieci mają już w głowie te kategorie i jeśli coś jest przeznaczone dla dziewczynek lub chłopców, dzieci często ignorują to, co jest oznaczone dla innej płci. Dzieci używają zabawek do ćwiczenia umiejętności, które przydają się w życiu. Natomiast stereotypy dotyczące tego, jakie zabawki są akceptowane przez dziewczynki i chłopców, mogą prowadzić do różnic między płciami.

Leaper wskazuje jednak, że takie rozróżnienie może spowodować dyskomfort wielu dzieci, które chciałyby się bawić niektórymi zabawkami. Tym samym, jak twierdzą ustawodawcy, przepisy mają na celu zminimalizować negatywny wpływ korelacyjny takiego zarządzania.

Zobacz również: Kraje OECD zgodziły się na wspólny międzynarodowy podatek korporacyjny

Prawo wprowadza również kary cywilne — jeśli dana firma nie zobliguje się do jego wprowadzenia, to zostanie ukarana mandatem w wysokości 250 dolarów. Taka kara będzie jednak dotyczyła tylko pierwszego naruszenia, Jeśli właściciel nie zobliguje się do nowych norm, to za każdy kolejne naruszenie będzie musiał zapłacić dodatkowe 500 dolarów kary.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close