PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatWarszawa

Masowe protesty w Polsce przeciwko wyjściu z UE

Masowe protesty po orzeczeniu TK

Polacy popierający członkostwo w UE brali udział w protestach w całym kraju, obawiając się PolExitu. Niedzielne wiece odbyły się w odpowiedzi na orzeczenie TK, które stwierdziło, że kluczowe przepisy UE są „niezgodne” z polską konstytucją. Orzeczenie wzbudziło obawy, że Polska może wyjść z UE, ale rząd zaprzeczył, że ma taki zamiar. Protesty odbyły się w około 100 miastach, a w stolicy, Warszawie, zgromadziło się około 100 000 osób.

Orzeczenie TK z zeszłego czwartku skutecznie odrzuciło podstawową zasadę, że prawo UE ma pierwszeństwo przed ustawodawstwem krajowym. Było to dotychczas największe wyzwanie dla nadrzędności prawa UE. Premier Polski Mateusz Morawiecki bronił tej decyzji i powiedział, że PiS nie ma planów dotyczących tego, co niektórzy nazywają PolExitem.

To szkodliwy mit, który opozycja wykorzystuje do własnego braku wyobrażenia o odpowiedzialnym miejscu Polski w Europie.

– napisał na Facebooku Morawiecki po wiecach prounijnych.

W poniedziałek szef przemysłu Komisji Europejskiej, Thierry Breton, powiedział, że po orzeczeniu TK nie wierzy Morawieckiemu „przez sekundę”. Powiedział, że Komisja – która opracowuje propozycje nowych przepisów UE – przeanalizuje orzeczenie przed podjęciem decyzji, jakie działania podjąć. Komisja wcześniej ostrzegała, że ​​wykorzysta wszystkie swoje uprawnienia, aby dostosować Polskę do prawa UE.

Rydzyk i jego organizacje dostały z 2,3 mln zł dotacji od MSZ

Polacy nie chcą PolExitu

Sondaże opinii publicznej konsekwentnie pokazują silne poparcie dla członkostwa w UE wśród polskich wyborców. To poparcie było widoczne w niedzielę, kiedy politycy opozycji, działacze i artyści wzięli udział w demonstracjach. Protesty odbyły się w około 100 miastach, a na wiecu w stolicy Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, a obecnie lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, wezwał do „obrony europejskiej Polski”.

Wanda Traczyk-Stawska, 94-letnia weteranka powstania warszawskiego przeciwko okupacji hitlerowskiej w 1944 roku, przemawiała na jednym z wydarzeń. Zwróciła się do narodowców i Roberta Bąkiewicza, którzy zorganizowali kontrmanifestację i zagłuszali jej wypowiedzi oraz Hymn Polski.

Milcz głupi chłopie! Milcz chamie skończony! Bo ja jestem żołnierzem, który pamięta, jak krew się lała, jak moi koledzy ginęli. Ja tu po to jestem, żeby wołać w ich imieniu. Nigdy nikt nie wyprowadzi mojej ojczyzny z Europy. To jest nasza Europa i nikt nas z niej nie wyprowadzi.

– powiedziała.

Orzeczenie sądu było ostatnim punktem zapalnym w pogłębiającej się awanturze między UE a PiS. Rząd w Polsce znajduje się w coraz większej sprzeczności z Komisją Europejską w kwestiach od praw osób LGBT, po niezależność sądownictwa. Komisja nie zatwierdziła jeszcze planu naprawy Covid-19 dla Polski o wartości 57 miliardów euro. Negocjacje trwają, a niektórzy analitycy sugerują, że rząd wykorzystuje orzeczenie jako dźwignię do uzgodnienia planu.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close