GospodarkaNaukaPaństwoRynek pracyŚwiat

Nagroda Nobla z ekonomii przyznana za studia z życia wzięte

Nagroda Nobla z ekonomii przyznana

Nagroda Nobla z ekonomii przyznana. David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens zostali laureatami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Trio podzieliło się nagrodą za wykorzystanie „eksperymentów naturalnych”, aby zrozumieć, jak łączy się polityka gospodarcza i inne wydarzenia. Eksperymenty przyrodnicze wykorzystują sytuacje z życia codziennego, aby określić wpływ decyzji rządowych.

Na przykład firma Carda przyjrzała się wpływowi podwyżek płacy minimalnej na zatrudnienie w amerykańskim stanie New Jersey. Jego odkrycia skłoniły badaczy do zrewidowania swojej opinii, że taki wzrost powinien zawsze prowadzić do spadku zatrudnienia.

Eksperymenty naturalne są wszędzie.

– powiedziała Eva Mörk, członkini komitetu przyznającego Nagrodę im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Card z Uniwersytetu Kalifornijskiego wygrał za analizę rynków pracy i ekonomii. Amerykanin Joshua Angrist z MIT i Guido Imbens, holenderski naukowiec ze Stanford University, dzielą nagrodę „za ich wkład metodologiczny w analizę związków przyczynowych”. Zwycięzcy dzielą sumę 10 milionów koron szwedzkich, a Card otrzymuje połowę nagrody.

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana dziennikarzom z Filipin i Rosji

Nagroda z ekonomii jest trochę inna

W zeszłym roku ekonomiczne wyróżnienie trafiło do Paula Milgroma i Roberta Wilsona z Uniwersytetu Stanforda za ich pracę nad usprawnieniem prowadzenia aukcji. Wykorzystali teorię gier, która wykorzystuje matematykę do badania konfliktów decyzyjnych i strategii w sytuacji społecznej, aby zbadać zachowanie oferentów, co z kolei pomogło w opracowaniu formatów sprzedaży miejsc do lądowania samolotów, widma radiowego i handlu emisjami. W 2019 r. ekonomiczna Nagroda Nobla została przyznana Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michaelowi Kremerowi za ich pracę nad przyczynami i sposobami na ubóstwo.

Chociaż nie jest to jedna z pierwotnych Nagród Nobla, nagroda ekonomiczna jest zarządzana przez Fundację Nobla i jest ogłaszana co roku jako ostatnia. Pozostałe nagrody Nobla zostały ustanowione testamentem Alfreda Nobla w 1895 roku. Ekonomiczna Nagroda Nobla, oficjalnie znana jako Nagroda Sveriges Riksbank (banku centralnego Szwecji) w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla, została ustanowiona w 1968 roku. Są to nagrody ufundowane przez Bank Szwedzki, czyli nie pochodzą z funduszy, z których pochodzą Nagrody Nobla.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close