Business lifestyleInwestycjeKultura i sztukaPaństwoPrawoŚwiat

Star Entertainment traci przez oskarżenia prania brudnych pieniędzy

Akcje Star Entertainment spadają

Akcje australijskiego giganta hazardowego Star Entertainment spadły po zarzutach, że przez lata umożliwiał nielegalną działalność w swoich kasynach. Wspólny raport trzech agencji informacyjnych wmieszał firmę w podejrzenia o pranie pieniędzy, przestępczość zorganizowaną i oszustwa. Główny rywal firmy, Crown Resorts, został dotknięty podobnymi oskarżeniami w 2019 roku.

Star powiedział, że jest „zaniepokojony wieloma twierdzeniami w doniesieniach medialnych, które uważa za wprowadzające w błąd”. W oświadczeniu wydanym przez firmę dla Australijskiej Giełdy Papierów Wartościowych stwierdzono również:

Podejmiemy odpowiednie kroki, aby odpowiedzieć na wszystkie zarzuty wobec odpowiednich organów regulacyjnych i władz stanowych i federalnych.

W raporcie Sydney Morning Herald and the Age i programie telewizyjnym 60 Minutes stwierdzono, że zarząd Star został ostrzeżony, że jego kontrola przeciwdziałająca praniu pieniędzy jest niewystarczająca. Zgodnie z raportem, w latach 2014-2021 firma zabiegała o hazardzistów, którzy byli rzekomo powiązani z działalnością przestępczą lub wpływami zagranicznymi.

Ile zarabia Andrzej Sapkowski? Ujawniono jego zarobki. Jest milionerem

Nie tylko Star Entertainment

Dwa lata temu te same serwisy informacyjne przedstawiły podobne zarzuty dotyczące największej australijskiej grupy gier i rozrywki Crown Resorts. Raport ten wywołał serię publicznych dochodzeń w sprawie firmy, które postawiły pod znakiem zapytania jej przyszłość. W lutym stanowy urząd ds. gier hazardowych w Nowej Południowej Walii stwierdził, że Crown nie nadaje się do prowadzenia kasyna w Sydney po tym, jak oficjalne dochodzenie wykazało, że ułatwiała pranie brudnych pieniędzy.

Orzeczenie uniemożliwiło firmie uzyskanie licencji na prowadzenie nowo wybudowanego kasyna w Sydney o wartości 1,6 miliarda dolarów. Skandal spowodował również odejście dyrektora naczelnego Kena Bartona niecały tydzień po ujawnieniu wyników śledztwa. Raport regulacyjny na temat zdolności Crown do prowadzenia kasyna w Melbourne ma się odbyć w piątek, a dochodzenie w sprawie kasyna w Perth ma się odbyć w przyszłym roku.

Akcje Star Entertainment Group zakończyły w poniedziałek notowania w Sydney o prawie 23% niższe. The Star Entertainment jest właścicielem i operatorem Treasury Casino & Hotel, The Star Gold Coast i The Star, Sydney. Grupa zarządza również Gold Coast Convention & Exhibition Centre w imieniu rządu Queensland.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close