EnergetykaGospodarkaOchrona środowiskaPaństwoPrzemysłŚwiat

Chiny: Cena węgla osiąga rekordowe poziomy po powodzi

Chiny nadal mają problem z energią

Cena węgla używanego w chińskich elektrowniach wzrosła do nowego rekordu, ponieważ inny z kluczowych regionów górniczych w kraju został dotknięty powodzią. W ostatnich dniach ulewne deszcze nawiedziły Shanxi, największą w kraju prowincję produkującą węgiel. Wcześniej, w lipcu, rekordowe powodzie nawiedziły Chiny w regionie górniczym Henan. Węgiel energetyczny na Giełdzie Towarowej Zhengzhou wzrósł we wtorek o ponad 10%.

Prowincja Shanxi, która w tym roku wyprodukowała około jednej trzeciej dostaw węgla do Chin, została zmuszona do tymczasowego zamknięcia kilkudziesięciu kopalń z powodu powodzi. Chociaż niektóre witryny powoli wznawiają działalność.

Co najmniej 15 osób zginęło podczas poważnej powodzi, która dotknęła ponad 1,76 miliona osób w prowincji, poinformowali we wtorek lokalni urzędnicy. Ulewne deszcze, które nawiedziły Chiny w zeszłym tygodniu, doprowadziły do ​​zawalenia się domów i wywołały osuwiska w ponad 70 dzielnicach i miastach północnej prowincji.

Powodzie dodatkowo komplikują wysiłki Chin na rzecz zwiększenia dostaw paliwa, aby złagodzić pogłębiający się kryzys energetyczny. Jeszcze przed powodzią Chiny borykały się już z niedoborem energii, który spowodował przerwy w dostawie prądu w dużej części kraju. W ostatnich tygodniach firmy energetyczne zostały zmuszone do ograniczenia dostaw energii elektrycznej do milionów domów i firm.

Chiny nie zbudują nowych elektrowni węglowych za granicą

Chiny zwiększają wydobycie węgla

W piątek Pekin nakazał chińskim kopalniom węgla zwiększyć produkcję. Ten ruch był ostatnią próbą władz zwiększenia dostaw węgla po tym, jak ceny osiągnęły rekordowy poziom, a niedobory energii elektrycznej zmusiły firmy energetyczne do racjonowania energii.

Grupa zadaniowa ds. węgla [rządowa] będzie wzywać górników do bezkompromisowego zwiększenia produkcji, podczas gdy zespół zadaniowy ds. energetyki powinien mieć zagwarantowane przez wytwórców zaspokojenie zimowego zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło.

– podały lokalne gazety.

Od zeszłego miesiąca seria przerw w dostawie prądu zmusiła fabryki do ograniczenia produkcji lub całkowitego zaprzestania działalności. Szczególnie mocno ucierpiały centra produkcyjne w północno-wschodnich Chinach.

Ostatnia podwyżka cen węgla energetycznego jest wynikiem poniedziałkowego wzrostu o 12%. Ceny energii rosną na całym świecie, gdy gospodarka światowa zaczyna wychodzić z pandemii. Tymczasem zużycie węgla rośnie, ponieważ północno-wschodnie Chiny rozpoczęły zimowy sezon grzewczy, a główne elektrownie mają zapasy na około 10 dni użytkowania, w porównaniu z ponad 20 dniami w zeszłym roku.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close