Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeKultura i sztukaMediaNaukaŚwiatTechnologieTransport

Gwiazdor Star Trek, William Shatner, gotowy śmiało wyruszyć w kosmos

Gwiazdor Star Trek leci w kosmos

Aktor Hollywood, William Shatner, zostanie obecnie najstarszą osobą, która udała się w kosmos, kiedy przeleci się w kapsule suborbitalnej Blue Origin. 90-latek, który grał kapitana Jamesa T. Kirka w filmach i serialach Star Trek, mówi, że nie może się doczekać zobaczenia Ziemi z nowej perspektywy. Wystartuje z pustyni w Teksasie z trzema innymi osobami.

Jego podróż na pokładzie systemu rakietowego, opracowanego przez założyciela Amazon, Jeffa Bezosa, powinna trwać około 10 minut. Shatner doświadczy krótkiego okresu nieważkości, gdy wleci na maksymalną wysokość nieco powyżej 100 km. Będzie mógł także zobaczyć krzywiznę Ziemi przez duże okna kapsuły.

Istnieje ta mistyka bycia w kosmosie, znacznie bliżej gwiazd i bycia nieważkim. Będę zachwycony widokiem kosmosu. Chcę spojrzeć na tę kulę i docenić jej piękno i nieustępliwość.

– powiedział kanadyjski gwiazdor Star Trek.

Do aktora podczas lotu dołączy Audrey Powers, wiceprezes Blue Origin; Chris Boshuizen, współzałożyciel firmy Planet, zajmującej się obrazowaniem Ziemi; oraz Glen de Vries, dyrektor we francuskiej korporacji zajmującej się oprogramowaniem dla służby zdrowia Dassault Systèmes.

Przeszli kilkudniowe szkolenie, chociaż podczas lotu nie ma dla nich nic ważnego do zrobienia, poza czerpaniem z niego przyjemności. System rakiet i kapsuł, znany jako New Shepard, jest w pełni automatyczny. Dyrektor lotu Blue Origin Nicholas Patrick powiedział, że kwartet musi jednak wiedzieć, co zrobić w mało prawdopodobnym przypadku sytuacji awaryjnej, i rozpoznać oraz nie dać się niepokoić przez normalne wstrząsy i odgłosy lotu kosmicznego.

Trzecią rzeczą, jaką robi szkolenie, jest nauczenie załogi, jak zachowywać się w Zero G; jak poruszać się po kabinie bez uderzania o siebie nawzajem ani kopania; jakich uchwytów użyć; jakiego rodzaju rzeczy mogą się spodziewać i jak na to reagują.

– wyjaśnił były astronauta NASA.

Miał lecieć w kosmos z Jeffem Bezosem. Odmówił, bo nie ma to czasu

To dopiero drugi lot

To będzie dopiero druga wyprawa z załogą dla New Shepard. Pierwsza, 20 lipca, wyniosła Jeffa Bezosa, jego brata Marka, holenderskiego nastolatka Olivera Daemena i słynną lotniczkę Wally Funk. Następnie Funk, mając 82 lata, mogła ubiegać się o rekord najstarszej osoby w kosmosie – tytuł, który teraz zrzeknie na rzecz pana Shatnera, zakładając, że jego misja przebiegnie bez incydentów i znajdzie się nad ziemską atmosferą.

William Shatner może być pierwszą osobą, która przeszła z kosmicznej wersji Star Trek do prawdziwej. Co ciekawe, trzech astronautów NASA odbyło odwrotną podróż. Mae Jemison pojawił się w odcinku telewizyjnego sequela Star Trek: The Next Generation, a Mike Fincke i Terry Virts pojawili się w ostatnim odcinku Enterprise, prequelu Star Trek.

Podczas gdy rywal Bezosa w turystyce kosmicznej, Sir Richard Branson, ustala cenę biletu na koszt podróży swoim samolotem rakietowym Virgin Galactic, założyciel Amazon nie ujawnia opłat wnoszonych przez takich ludzi jak Boshuizen i de Vries.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close