GastronomiaGospodarkaHandelInwestycjeNaukaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Sydney świętuje zakończenie 107-dniowej blokady

Sydney łagodzi obostrzenia

Największe miasto Australii, Sydney, wyszło z blokady Covid po prawie czterech miesiącach, a miejscowi świętują szereg nowych wolności. Ludzie ustawiali się w kolejkach do pubów i sklepów otwieranych w poniedziałek o północy. Wielu innych cieszyło się oczekiwanymi spotkaniami z krewnymi i przyjaciółmi. Wizyty w gospodarstwach domowych i podróże zostały zakazane poza strefą 5 km.

Sydney wyszło z blokady po tym, jak stan Nowa Południowa Walia osiągnął 70% cel podwójnej dawki szczepień dla osób powyżej 16 roku życia. Większość ograniczeń została złagodzona dla osób w pełni zaszczepionych. Ludzie mogą teraz wspólnie jadać posiłki w ponownie otwartych kawiarniach i restauracjach oraz odwiedzać siłownie, biblioteki i baseny. W poniedziałek były długie kolejki do fryzjerów i salonów paznokci.

Hotel Lord Gladstone, pub w centrum miasta, po miesiącach ograniczonego handlu i opcji „tylko na wynos” robił huczne targi na lunch.

Cieszymy się, że wrócimy, mamy najlepszy poniedziałek od miesięcy, nawet przed Covid. Ludzie są po prostu gotowi, aby wrócić i usiąść przy schooie [piwo], zobaczyć swoich przyjaciół, być gdzieś, gdzie zawsze gra muzyka. Kuchnia pompuje. Zapomniałam o zapachach z pubu. Jak tylko frytownice się włączyły, było to naprawdę nostalgiczne.

– powiedział Pat Blake, licencjobiorca pubu.

Na całym świecie żony zarabiają mniej niż ich mężowie

Więcej szczepień = mniej zakazów

Sydney złagodzi więcej ograniczeń, gdy 80% osób powyżej 16 roku życia zostanie w pełni zaszczepionych. Obecnie ponad 90% otrzymało pierwszą dawkę.

To było trudne 100 dni. Ale wysiłki, które ludzie podjęli w całym stanie, aby wyjść i zaszczepić się, umożliwiły ten wspaniały dzień.

– powiedział w poniedziałek premier stanu Dominic Perrottet.

Perrottet ostrzegł, że NSW przygotowuje się na gwałtowny wzrost liczby przypadków Covid, ale powiedział, że system opieki zdrowotnej przygotowywał się od tygodni.

Zobaczymy wzrost liczby hospitalizacji… ale musimy nauczyć się żyć razem z wirusem.

– powiedział.

Państwo nie narzuciło jeszcze systemu sprawdzania stanu szczepień, pozostawiając to w gestii poszczególnym firmom. Blokada Sydney rozpoczęła się pod koniec czerwca po wybuchu epidemii odmiany Delta, która doprowadziła do ponad 50 000 infekcji i 439 zgonów. Wirus rozprzestrzenił się do Melbourne i Canberry, skłaniając je do zamknięcia, a także do Nowej Zelandii. Canberra ma wyjść z blokady w piątek, a Melbourne ma zostać ponownie otwarte pod koniec października.

Jednak szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Delta wymusiło większy nacisk na szczepienia, aby Australia mogła przestawić się na „życie z wirusem”. Queensland, Australia Zachodnia, Australia Południowa, Tasmania i Terytorium Północne pozostały wolne od wirusów po zamknięciu granic dla zainfekowanych stanów. Władze zasygnalizowały, że Australijczycy mieszkający za granicą mogą wrócić do Sydney w przyszłym miesiącu, gdy granice kraju zostaną ponownie otwarte.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close