GastronomiaGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoPrzemysłRolnictwoŚwiatTransportZdrowie i medycyna

UE zaoferuje Irlandii Północnej mniej odpraw na brytyjskie towary

UE chce się dogadać z Irlandią Północną

UE ma przedstawić propozycje dotyczące awantury o handel w Irlandii Północnej. Wielka Brytania chce zmienić umowę zawartą w ramach procesu Brexitu, aby umożliwić swobodny przepływ towarów między Wielką Brytanią a Irlandią Północną. Twierdzi, że obecne przepisy nakładają zbyt wiele barier na sprzedaż schłodzonego mięsa i innych produktów.

Oczekuje się, że propozycje UE, które nazywa ona dalekosiężnymi, obejmą ograniczenie kontroli towarów i leków. Na początku roku wprowadzono nowe porozumienie po Brexicie – znane jako Protokół Irlandii Północnej – mające na celu zapobieganie odprawom na granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Wiąże się to z utrzymaniem Irlandii Północnej na jednolitym rynku towarów UE – ale to z kolei tworzy nową granicę handlową z Wielką Brytanią. Związkowcy twierdzą, że to podważa ich miejsce w Wielkiej Brytanii.

Obie strony wydają się zgadzać – choć w różnym stopniu – że protokół stwarza pewne trudności ludziom i przedsiębiorstwom w Irlandii Północnej. Rozmowy te, które prawdopodobnie potrwają kilka tygodni, są pierwszym krokiem na drodze do lepszego porozumienia.

NIK krótko: Państwo nie radzi sobie z pijanymi i naćpanymi kierowcami

Rozmowy trwają

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Šefčovič powiedział, że nowe propozycje UE dotyczące protokołu będą „bardzo daleko idące” i ma nadzieję, że będą tak postrzegane. Rozumie się, że propozycje zawierają unikalną umowę dotyczącą produktów rolno-spożywczych, która obejmuje rolnictwo, ogrodnictwo oraz przetwórstwo żywności i napojów, mającą na celu zdecydowane ograniczenie kontroli produktów przemieszczanych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

Zawarte zostanie również porozumienie umożliwiające ciągłą sprzedaż wędlin schłodzonych z Wielkiej Brytanii w Irlandii Północnej; produkty te były objęte zakazem. UE zapowiedziała również, że zamierza zmienić swoje przepisy, próbując rozwiązać problemy regulacyjne, które zagrażają dostawom leków do Irlandii Północnej.

Minister spraw zagranicznych Republiki Irlandii, Simon Coveney, powiedział, że propozycje UE odzwierciedlają „miesiące ciężkiej pracy, uważnego słuchania w całej Irlandii Północnej i zapewnią praktyczne rozwiązania, aby protokół działał lepiej”. Oczekuje się, że obie strony zaangażują się w intensywne rozmowy w listopadzie.

Mam nadzieję, że rząd Wielkiej Brytanii poważnie myśli o partnerstwie.

– dodał.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close