NaukaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatTechnologieZdrowie i medycynaZwiązki zawodowe

Związki wzywają do uchylenia patentów na szczepionkę COVID

Szczepionki na COVID powinny być dostępne dla wszystkich?

Globalna koalicja ponad 350 związków zawodowych ponawia apele do polityków o zrzeczenie się patentów na szczepionki przeciw COVID. Mówią, że niespełnienie tego warunku spotęgowałoby kryzysy w łańcuchu dostaw i spowodowałoby „ekonomiczne samookaleczenie”. W tym samym czasie Światowa Organizacja Handlu (WTO) próbuje wynegocjować kompromis na spotkaniu w Genewie. Krytycy twierdzą, że przyspieszenie wprowadzenia szczepionek jest bardziej złożone niż uchylenie patentów.

Dylemat omawiany na spotkaniu WTO koncentruje się na znalezieniu najlepszego sposobu na zapewnienie najbardziej rozpowszechnionego i sprawiedliwego sposobu zaszczepienia całego świata przed koronawirusem i zakończenia pandemii. Pomyślne działanie umożliwiłoby usunięcie ograniczeń, które osłabiły wzrost gospodarczy. W zeszłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł, że w ciągu najbliższych pięciu lat światowa gospodarka może ponieść koszty w wysokości 5,3 biliona dolarów, jeśli świat nie zlikwiduje ogromnej różnicy w liczbie szczepień między gospodarkami rozwiniętymi a biedniejsze narody.

Rządy Indii i Republiki Południowej Afryki wywołały apele ze strony rozwijających się gospodarek o złagodzenie zasad regulujących własność intelektualną szczepionek i innych narzędzi wykorzystywanych do zwalczania pandemii, takich jak sprzęt do testowania COVID. Wierzą, że to przyspieszyłoby wprowadzanie szczepionek. Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria i Unia Europejska należą do tych, którzy sprzeciwiają się zrzeczeniu się prawa.

Na czele koalicji związków zawodowych stoi Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF).

Wydaje się, że ci politycy są zdeterminowani do samookaleczenia społeczno-gospodarczego, aby jeszcze bardziej nagrodzić kieszenie miliarderów Pfizer, Moderna i BioNTech. To kompletne szaleństwo – ci przywódcy trzymają odzyskanie reszty świata jako okup.

– mówi sekretarz generalny ITWF Stephen Cotton.

Rosja będzie używać gazu jako broni politycznej przeciwko UE?

Zagrożenie dla handlu

Koalicja jest zaniepokojona, że ​​wielu z 11 milionów pracowników, których reprezentują w 113 krajach, nie ma wystarczającego dostępu do szczepionek na COVID. Ostrzegają, że globalny system transportowy stanie w obliczu nieuchronnego zagrożenia załamaniem, jeśli nie zaszczepi się wystarczającej liczby pracowników.

Nierówność w dostępie do szczepionek i leczenia na całym świecie stanowi egzystencjalne zagrożenie dla osobistego bezpieczeństwa pracowników transportu, ale także dla odporności łańcuchów dostaw i ożywienia światowej gospodarki.

– mówi Cotton.

Jednym z powodów, dla których łańcuchy dostaw są podatne na zagrożenia, jest to, że tylko 31% z 1,4 miliona marynarzy na świecie zostało zaszczepionych. Odgrywają oni kluczową rolę w światowym handlu, biorąc pod uwagę, że 90% towarów przewożonych jest drogą morską. Bez szczepień na COVID nadal zmagają się z ograniczeniami. Oznacza to, że ponad 100 000 pracowników statków towarowych pozostaje na morzu po okresie obowiązywania ich umów. Szacuje się, że 14 000 osób utknęło na ponad 11 miesięcy, według Globalnego Forum Morskiego.

Rozwijające się gospodarki, takie jak Filipiny, Indonezja, Indie i Ukraina są jednymi z największych kontrybutorów do światowej populacji marynarzy. Ich stosunkowo niski poziom rozpowszechniania szczepionek wyjaśnia, dlaczego grupa szczególnie skorzystałaby na zniesieniu przepisów dotyczących własności intelektualnej.

Pfizer, Moderna i UE przeciwni

Jednak giganci farmaceutyczni twierdzą, że przyspieszenie wdrożenia nie jest tak proste, jak odstąpienie od tych zasad. Poza formułą wytwarzania prawdziwej szczepionki, rozszerzenie produkcji oznacza posiadanie umiejętności, wiedzy i surowców. Firma Pfizer, która współpracowała z BioNTech przy opracowywaniu szczepionki, twierdzi, że ponieważ wymaga procesu biologicznego, produkcja szczepionki „jest niezwykle złożona”, wymagając 280 różnych materiałów lub komponentów z 19 różnych krajów.

W liście otwartym na początku tego roku dyrektor naczelny Pfizera, Albert Bourla, napisał, że największym ograniczeniem w rozwoju produkcji był „niedobór wysoko wyspecjalizowanych surowców” – coś, nad czym ciężko pracował. Firma twierdzi, że kontynuuje zwiększanie produkcji szczepionek.

Moderna wydała 2,5 miliarda dolarów i 10 lat na opracowanie technologii stojącej za szczepionką, podczas gdy Pfizer wydał 2 miliardy dolarów, zanim wiedział, że odniesie sukces. Unia Europejska uważa, że ​​tego rodzaju inwestycje są wspierane, gdy własność intelektualna jest chroniona, i dlatego sprzeciwia się uchyleniu patentów.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close