InwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Przez cenzurę komunistów, Microsoft zamyka LinkedIn w Chinach

Microsoft zamyka LinkedIn w Chinach

Microsoft zamyka swoją sieć społecznościową LinkedIn w Chinach, twierdząc, że konieczność przestrzegania chińskiego prawa staje się coraz większym wyzwaniem. Jeszcze w tym roku LinkedIn uruchomi wersję witryny tylko z ofertami pracy, o nazwie InJobs. Nie obejmuje to jednak kanału społecznościowego ani możliwości udostępniania lub publikowania artykułów.

Starszy wiceprezes LinkedIn Mohak Shroff napisał na blogu:

Mamy do czynienia ze znacznie trudniejszym środowiskiem operacyjnym i większymi wymaganiami dotyczącymi zgodności w Chinach.

Firma oświadczyła:

Chociaż zamierzamy wycofać zlokalizowaną wersję LinkedIn w Chinach jeszcze w tym roku, nadal będziemy silnie obecni w Chinach, aby realizować naszą nową strategię i jesteśmy podekscytowani wprowadzeniem nowej aplikacji InJobs później tego roku.

LinkedIn był jedyną dużą zachodnią platformą społecznościową działającą w Chinach. Kiedy strona rozpoczęła tam działalność w 2014 roku, zgodziła się przestrzegać wymagań chińskiego rządu, aby tam działać, ale obiecała również, że będzie przejrzysta, w jaki sposób prowadzi interesy w tym kraju i powiedziała, że ​​nie zgadza się z rządową cenzurą.

Zniszczony obraz Banksy’ego sprzedany za rekordowe 16 milionów funtów

Chińska cenzura

Niedawno LinkedIn umieścił na swojej chińskiej stronie internetowej czarną listę kilku relacji dziennikarzy, w tym Melissy Chan i Grega Bruno. Bruno, który napisał książkę dokumentującą traktowanie uchodźców tybetańskich przez Chiny, powiedział, że nie był zaskoczony, że Komunistyczna Partia Chin tego nie lubi, ale „jest przerażony, że amerykańska firma technologiczna ulega żądaniom obcego rządu”. W liście do dyrektora naczelnego LinkedIn, amerykański senator Rick Scott nazwał ten ruch „rażącym ustępstwem i aktem podporządkowania się komunistycznym Chinom”.

Trudno określić, czy ten ruch był spowodowany presją z Chin, czy ze Stanów Zjednoczonych. Może to być jedno i drugie, ponieważ chiński rząd zacieśnia uścisk w Internecie, a w międzyczasie LinkedIn wywołał w Ameryce rosnącą krytykę za ugięcie się pod rządami cenzury w Pekinie.

LinkedIn uruchomił swoją chińską wersję w 2014 roku, mając nadzieję na wejście na ogromny rynek tego kraju. Siedem lat później zmagał się z lokalnymi konkurentami i napotkał problemy regulacyjne. W marcu sieć została ukarana przez chińskiego regulatora za brak cenzurowania treści politycznych, co skutkowało zawieszeniem rejestracji nowego użytkownika na 30 dni. Oprócz kontrowersji związanych z cenzurą, platforma była wykorzystywana przez chińskie agencje wywiadowcze jako narzędzie rekrutacyjne.

W dzisiejszym liście do użytkowników platformy w Chinach prezes LinkedIn China Lu Jian obiecuje, że witryna będzie nadal „łączyć globalne możliwości biznesowe”. Jednak zamknięcie witryny w Chinach pokazuje odwrotny trend. Ściśle kontrolowany internet w tym kraju oddalił się od reszty świata i coraz większym wyzwaniem dla globalnego biznesu działającego w Chinach jest pokonanie głębokich podziałów.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close